Ciemieniucha

Musisz dbać, by wysypka nie przeniosła się na inne części ciała, jeśli to się stanie, uważaj, by były one czyste i suche
Jest dość powszechna u noworodków, czasem też u niemowlaków, jest uciążliwa dla rodziców, ale nie dla dziecka, które jej najczęściej nie odczuwa.
/ 28.03.2010 16:39
Musisz dbać, by wysypka nie przeniosła się na inne części ciała, jeśli to się stanie, uważaj, by były one czyste i suche

Czy jest groźna?

Wygląda nieładnie, jak strupki lub łuski na głowie. Trzeba na nią uważać, bo czasem potrafi się przenieść na buzię, tułów lub pośladki. To nic innego jak łój, wydzielany przez obficie działające u dziecka gruczoły łojowe, który zasycha na główce tworząc plamki – strupki.

Co robić?

Najlepiej, jeśli masz taką możliwość, uzyskaj informację od lekarza, jak postępować, jakie środki stosować. Musisz nacierać strupki, np. zmiękczającą oliwką niemowlęcą. Po kilku, a nawet kilkunastu godzinach, można wyszczotkować włoski, aby usunąć rozkruszone strupki. Potem najlepiej jest umyć dziecku główkę, wtedy łuski odpadną. Musisz dbać, by wysypka nie przeniosła się na inne części ciała, jeśli to się stanie, uważaj, by były one czyste i suche (nie używaj mydeł ani płynów).

Kiedy do lekarza?

Jeśli nie radzisz sobie sama z ciemieniuchą, widzisz, że przenosi się na inne części ciała, dokucza dziecku, sprawia wrażenie infekcji, zaczyna ropieć lub, po prostu, nie ustępuje, mimo twoich starań, przez kilka dni. Powinnaś otrzymać od lekarza silniejsze środki, które pomogą zwalczyć te dolegliwość, np. specjalną maść, i wskazówki, jak postępować, by nie powróciła lub gdy jednak wróci.

Polecamy: Wyprawka dla dziecka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA