Gisu rapuje o grzybach

Nowy spot rapera Gisu – uwaga na trujące grzyby

Marek Posobkiewicz znowu rapuje. Tym razem o… grzybach! Czy nowa piosenka rapera Gisu, czyli dyrektora generalnego Głównego Inspektoratu Sanitarnego, powtórzy sukces klipu o dopalaczach?
Marta Słupska / 06.06.2018 15:41
Gisu rapuje o grzybach

Raper Gisu, czyli dyrektor generalny Głównego Inspektoratu Sanitarnego Marek Posobkiewicz, zasłynął rok temu głośno komentowanym klipem, w którym przestrzegał przed zażywaniem dopalaczy (a zawarte w nim hasło „Oddalam to pytanie” weszło już w zasadzie do słownika współczesnej młodzieży). Po sukcesie pierwszego spotu zaangażował się w tworzenie kolejnych – powstały więc video dotyczące kleszczy oraz szczepień dzieci. Teraz powraca z nowym spotem, w którym w swoim stylu apeluje o rozwagę w kwestii zbierania i jedzenie grzybów.

Uważaj na grzyby, brachu, bo wylądujesz w piachu. Po ostatnim moim klipie usłyszałem: Nie bądź głupi. Musisz w końcu zmienić muzę, bo już tego nikt nie kupi. Ale ja jestem ortodoks, trochę uparty i leniwy, no i muszę protestować, gdy trujące jedzą grzyby. Proszę, uważaj na grzyby – rapuje Posobkiewicz.

Termin stworzenia spotu nie jest przypadkowy: sezon na grzyby trwa, a ciepła i wilgotna końcówka lata sprawia, że w lasach aż się od nich roi. Warto więc wiedzieć, które z nich można zbierać, a od których warto trzymać się z daleka. Najważniejsze zasady dla grzybiarzy spisałyśmy dla Was w poniższym artykule.

5 zasad, których przestrzeganie uchroni cię przed zatruciem grzybami!

Gisu w swoim tekście nawiązuje też do najpoważniejszego skutku spożycia toksycznego grzyba: uszkodzenia wątroby, które może prowadzić do śmierci:

Gdy zjesz grzyba trującego, może ciebie zmasakrować, a wystarczy zjeść jednego, by poważnie zachorować. Muchomor sromotnikowy ściągnie na Ciebie chorobę, wystarczy mu jedna doba, żeby zniszczyć Ci wątrobę – przestrzega w swoim utworze dyrektor Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

I ma rację: każdego roku media donoszą o kolejnych przypadkach zatruć grzybami – także wśród najmłodszych.

Niby nic, wszyscy się śmieją i wytykają wady klipu oraz wątpliwe umiejętności występującego w nim rapera, a jednak akcja przynosi lepsze efekty niż prowadzone dotychczas profesjonalne kampanie. Przede wszystkim aktywizuje media i zmusza do podjęcia i nagłaśniania ważnego tematu: zatruć spowodowanych grzybami.

Mówiąc językiem młodzieżowym, szef w ten „bekowy” sposób stara się zwrócić uwagę na ważne tematy. Profesjonalista powiedziałby, że to słabe, ale klipy cieszą się ogromną popularnością. To po prostu działa – mówi Jan Bodnar, Rzecznik Sanepidu. 

Atlas trujących grzybów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!