Zatrucie grzybami fot. Adobe Stock

Zatrucie grzybami: profilaktyka, objawy, pierwsza pomoc

Zatrucie grzybami może zagrażać zdrowiu i życiu. Chory powinien szybko znaleźć się w szpitalu. Poznaj objawy zatrucia grzybami i dowiedz się, co robić, gdy się pojawią.
/ 22.11.2019 12:16
Zatrucie grzybami fot. Adobe Stock

Pierwsze objawy zatrucia grzybami to: wymioty, bóle brzucha i biegunka pojawiające się po zjedzeniu grzybów. Jeśli dojdzie to zatrucia grzybami, trzeba reagować szybko. Konsekwencjami mogą być trwałe uszkodzenia wątroby i nerek, a nawet śmierć. Dowiedz się, co robić w przypadku zatrucia grzybami, by szybko udzielić pierwszej pomocy.

Spis treści:

 1. Zatrucie grzybami - profilaktyka
 2. Objawy zatrucia grzybami
 3. Pierwsza pomoc przy zatruciu grzybami

Zatrucie grzybami - profilaktyka

Jesień to czas spacerów po lesie, zapachu runa i zbierania grzybów. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc jeśli nie mamy pewności co do danego grzyba, lepiej nie zabierać go do domu. Zatrucie grzybami w skrajnych przypadkach może się skończyć nawet śmiercią. Dlatego tak ważnym jest, by dowiedzieć się, jak bezpiecznie zbierać grzyby.

Dane na temat jadalnych gatunków grzybów, występujących w polskich lasach, znajdziesz w licznych atlasach. Jeśli nie masz pewności, poradź się doświadczonego grzybiarza.

Niebezpieczne gatunki grzybów

Oprócz najbardziej rozpoznawalnego i jednocześnie najbardziej trującego grzyba, czyli muchomora sromotnikowego, w naszych lasach występuje wiele innych.

Dla układu pokarmowego trujące mogą być:

 • gołąbki,
 • pieprznik,
 • mleczaj,
 • borowik szatański,
 • tęgoskór pospolity
 • czernidlak pospolity.

Poważniejsze zaburzenia powodować mogą także strzępiaki i lejówki.

Objawy zatrucia grzybami

Zatrucie grzybami wystąpić może u osób, które jadły potrawę z grzybów lub które były w lesie i miały okazję spróbować nieznanych sobie gatunków. U dorosłych częściej z braku wiedzy, u dzieci - z ciekawości.

Toksyny zawarte w grzybach mogą w różny sposób wpływać na organizm. Alkaloidy i dwusiarczek czteroetylotiuramu działające na układ pokarmowy. Potrzebują one około 4 godzin, by zacząć działać z pełną siłą.

Muskaryna pobudza układy regulacyjne organizmu i ujawnia symptomy już w ciągu godziny. W muchomorze sromotnikowym występują falotoksyny i amatotoksyny, które działają bardzo szybko już w minimalnych stężeniach.

W przypadku grzybów mniej trujących objawy będą przypominały zatrucie pokarmowe. Najczęstsze objawy zatrucia grzybami to:

 • ból brzucha,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • nudności,
 • gorączka,
 • zlewne poty,
 • ogólne złe samopoczucie.

Zatrucie grzybami - pierwsza pomoc

Leczenie w tym przypadku polega na wywoływaniu wymiotów, płukaniu żołądka oraz zapobieganiu odwodnieniu. Gdy źrenice się zwężają, wystąpią zlewne poty, ślinotok i bóle brzucha lub przeciwnie, przy rozszerzonych źrenicach, suchości w ustach, podwyższonej temperaturze ciała chory wymaga podania odtrutki, więc zawsze należy przewieźć go do szpitala.

Zatrucie muchomorem sromotnikowym przebiega najciężej: rozpoczyna się jak zatrucie pokarmowe, ale już po 2-3 dniach pojawiają się objawy poważnego uszkodzenia wątroby (żółte zabarwienie powłok), nerek i zaburzenia składu krwi. Chory po zjedzeniu muchomora sromotnikowego, może wymagać przeszczepienia wątroby, ale skutki takiego zatrucia mogą być śmiertelne.

Pacjent z objawami i podejrzeniem zatrucia grzybami zawsze powinien skorzystać z konsultacji lekarskiej. Świadkowie zdarzenia mają obowiązek zabezpieczyć potrawę i wymiociny do dokładnego badania w szpitalu.

Więcej o zatruciu grzybami:
Jak pomóc przy zatruciu?
Zatrucie grzybami u dziecka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/13.05.2015 19:29
OK
/28.04.2015 16:58
Niezłe
/29.04.2014 21:51
POLECAM:):):):):):):):):):):)::):
POKAŻ KOMENTARZE (3)