Jak ustrzec się groźnych dla zdrowia grzybów?
- Zbieraj tylko te grzyby, do których masz pewność, że są jadalne.
- Pamiętaj, że słodkawy smak grzyba nie oznacza, że nie jest on trujący! Nie jest bowiem prawdą, że tylko gorzkawe są niebezpieczne.
- Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe (mają pod kapeluszem tzw. gąbkę). W Polsce bowiem nie rosną grzyby śmiertelnie trujące tego typu i ryzyko zatrucia jest znacznie mniejsze niż w przypadku grzybów blaszkowatych.
- Zbieraj tylko grzyby wyrośnięte. Młode bowiem mogą nie mieć wykształconych cech swojego gatunku i być przyczyną tragicznej pomyłki.
- Nie sugeruj się popularnymi, ale niezgodnymi z prawdą metodami sprawdzania, czy grzyby są trujące (typu: sprawdzanie, czy cebula zabarwi się na czarno lub srebrna łyżeczka ściemnieje).
Jakie szkody wyrządzają trujące grzyby?
Spożycie trującego grzyba może skutkować:
- zwolnieniem bądź przyspieszeniem akcji serca,
- zaburzeniami oddychania,
- uczuciem gorąca,
- ślinotokiem,
- halucynacjami,
- uszkodzeniem komórek narządów wewnętrznych.
Pamiętajmy, że objawy takie jak: biegunka, ból brzucha, nudności i podwyższona temperatura pojawiające się po spożyciu grzybów powinno skłonić nas do natychmiastowego wezwania pogotowia bądź zgłoszenia się do lekarza! W takim przypadku warto też sprowokować wymioty, by jak najszybciej pozbyć się treści żołądkowej, a także upewnić się, jaki rodzaj grzyba doprowadził do zatrucia – znacznie ułatwi to późniejsze leczenie.
Zatrucie grzybami – leczenie
W przypadku zatrucia grzybami leczenie polega na płukaniu żołądka i podaniu dużej ilości węgla aktywowanego (wiąże on trucizny grzybów). Prowadzi się też leczenie objawowe (wyrównywanie niedoborów płynów) i monitorowanie czynności wątroby.
10 rad, jak nie zbierać grzybów - antyporadnik grzybiarza
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!