O zdrowiu, nie tylko z babcią i dziadkiem

Pacjentka podczas badania /fot. Shutterstock
Zbliżający się dzień babci i dziadka to dobry pretekst by porozmawiać z bliskimi o zdrowiu. 21 i 22 stycznia do takich rozmów zachęcają szczególnie organizatorzy pierwszej edycji „Zapytaj Bliskich o zdrowie”. Portal Zdrowie.wieszjak.polki.pl jest patronem akcji.
/ 17.01.2012 12:39
Pacjentka podczas badania /fot. Shutterstock

W trosce o najbliższych

„Zapytaj Bliskich o zdrowie”  to akcja edukacyjna, którą organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”. Jej celem jest zachęcenie, nie tylko seniorów, do stałej obserwacji swojego zdrowia i poszerzenia wiedzy na temat chłoniaków oraz przewlekłej białaczki limfocytowej. Dlaczego właśnie o tych nowotworach powinniśmy porozmawiać 21 i 22 stycznia z naszymi dziadkami? – chłoniak szczególnie często atakuje osoby po 60 roku życia, a jego objawy łatwo pomylić choćby ze zwykłym przeziębieniem.

Zanim będzie za późno

Objawy chłoniaka mogą zaalarmować nas bardzo poźno, najczęściej wtedy, gdy na leczenie jest już za późno. Stąd, tak ważne jest stałe monitorowanie naszego zdrowia, bo wcześnie wykryty nowotwór może być całkowicie wyleczony.  O niepokojących objawach, które utrzymują się dłużej niż 14 dni powinniśmy bezwzględnie powiadomić lekarza. Najczęściej chorobie towarzyszy powiększenie się jednego lub więcej węzłów chłonnych. Niestety, część węzłów chłonnych zlokalizowana jest wewnątrz organizmu, stąd o ich powiększeniu dowiadujemy się najczęściej przy okazji innych badań, przeważnie, gdy jest już za późno.

Zobacz też:Nowe odkrycie w walce z nadwagą i cukrzycą

Jak rozpoznać chłoniaka

Nowotworowi towarzyszy szereg nie swoistych objawów, które łatwo przegapić. Należą do nich osłabienie, nocne poty, znaczna utrata wagi,  podwyższona temperatura ciała (bez wyraźnej przyczyny), uporczywe swędzenie skóry, długo utrzymujący  się kaszel i duszności. Precyzyjna diagnoza może być postawiona jedynie przez lekarza, w oparciu o badanie histopatologiczne. Jedynie w taki sposób można rozpoznać nowotwór i ustalić jego typ.

Rocznie w naszym kraju przybywa 8000 nowy przypadków chłoniaków. Organizatorzy akcji „Zapytaj Bliskich o zdrowie” wierzą, że dzięki odpowiedniej profilaktyce można skutecznie zredukować liczbę zachorowań szczególnie w grupie osób po 60. roku życia, które najbardziej narażone są wystąpienie choroby. Więcej na temat akcji przeczytać można  na stronie przebiśnieg.org oraz na facebooku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!