Nowe odkrycie w walce z nadwagą i cukrzycą

Wystarczy jeden kontakt seksualny bez zabezpieczenia z osobą, o której nie wiemy, czy jest zdrowa, czy nie, żeby zdecydować się na badania /fot. Fotolia
Naukowcy z Genetech Inc. odkryli przeciwciała, które mogą okazać się przełomem w walce z nadwagą i cukrzycą. Eksperymenty przeprowadzano dotychczas jedynie na myszach, ale wyniki badań są bardzo obiecujące – podaje „Science Translational Medicine”.
/ 17.01.2012 07:31
Wystarczy jeden kontakt seksualny bez zabezpieczenia z osobą, o której nie wiemy, czy jest zdrowa, czy nie, żeby zdecydować się na badania /fot. Fotolia

Czy już niedługo jeden zastrzyk wystarczy by pokonać nadwagę i cukrzycę? Taką nadzieję mają naukowcy z Genetech Inc., którzy dzięki stworzonym przez siebie przeciwciałom uzyskali długotrwałą utratę wagi i poprawę kontroli glikemii, jak na razie jednak jedynie u laboratoryjnych myszy.
Bronią, którą wykorzystują amerykańscy badacze w walce z otyłością i cukrzycą są przeciwciała aktywujące tzw. brązową tkankę tłuszczową. Do pewnego czasu sądzono, że ten specjalny typ tkanki tłuszczowej występuje jedynie u małych dzieci, jednak od niedawna wiadomo, że również dorośli posiadają niewielkie ilości brązowej tkanki tłuszczowej, zlokalizowane głównie w okolicach łopatek, kręgosłupa i szyi.
Co zatem jest w niej tak wyjątkowego? Brązowa tkanka tłuszczowa, w odróżnieniu od tkanki białej, nie gromadzi zapasów energii, a zajmuje się głównie wytwarzaniem ciepła, spalając przy tym dużą ilość kalorii. Naukowcom udało się ją na nowo uaktywnić u dorosłych myszy laboratoryjnych cierpiących z powodu otyłości i cukrzycy. Obserwowane rezultaty, jak podają badacze, były lepsze niż oczekiwano. U myszy już po jednym zastrzyku zaobserwowano powrót normalnych wartości cukru we krwi po tygodniu i poprawa ta utrzymywała się nawet przez miesiąc, bez żadnych działań niepożądanych. Jednocześnie zwierzęta w tym samym czasie straciły 10% swojej pierwotnej masy ciała.
Niestety naukowcy nie wiedzą kiedy możliwe będzie zastosowanie leku u ludzi.

Patrz: Leki przeciwdziałające niszczeniu tkanki kostnej

Źródło: MedicalXpress/kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA