Pedobarografia - do czego przydatne jest to badanie?
Dzięki diagnostyce z zastosowaniem tej metody możemy z dużą precyzją określić rozmieszczenie nacisków w podeszwowej stronie stopy. Pedobarografia pozwala zaobserwować naciski występujące zarówno podczas stania, jak i ruchu człowieka, określając sposób funkcjonowania stopy i umożliwiając podjęcie właściwego sposobu leczenia. Badanie jest szczególnie przydatne w wykrywaniu objawów płaskostopia i wad postawy, a także leczeniu m. in. halluksów i stopy cukrzycowej.
Pedobarografia - jak wygląda przebieg badania?
Pedobarografia to nieinwazyjne i proste w wykonaniu badanie, które nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Pomiaru dokonuje się za pomocą maty z czujnikami połączonej z komputerem, który na bieżąco analizuje nacisk stopy zarówno w pozycji stojącej jak i w trakcie ruchu. Na podstawie otrzymanych wyników wyliczany jest maksymalny oraz średni nacisk przy jednoczesnym pomiarze powierzchni stopy. Dane te, w połączeniu z odciskiem stopy i opisem lekarskim umożliwiają podjęcie najbardziej efektywnego leczenia.
Pedobarografia - gdzie możesz wykonać badanie?
Badania pedobarograficzne wykonuje szereg klinik i przychodni lekarskich (na przykład Klinika HalluxMed). Choć trzeba za nie dodatkowo zapłacić, warto rozważyć taki wydatek szczególnie, jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia halluksów lub cukrzycy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!