Jak zapobiec halluksom - 4 sposoby jak uniknąć haluksów
Haluksy to równie popularna, co bolesna dolegliwość. Leczy się je długo i ciężko, dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać ich rozwojowi

Halluksów bardzo trudno się pozbyć na dobre. Dlatego najlepszą strategią jest zapobieganie im (najlepiej już od najmłodszych lat). Poniższe rady mogą powstrzymać powstanie zniekształceń, jeśli zastosujesz je u dzieci lub spowolnić rozwój już istniejących deformacji.
Jak zapobiec halluksom?
Halluksom łatwiej zapobiegać, niż je leczyć, dlatego najlepiej już dziś podejmij odpowiednie kroki aby uchronić się przed tą dolegliwością. Oto 4 proste sposoby, które pozwolą Ci uniknąć powstawania halluksów:
- Noś wygodne buty z szerokimi noskami, w których palce nie są ściśnięte. Wysokość obcasów na co dzień nie powinna przekraczać 4 cm. Ale uwaga! Obuwie nie może być za luźne, bo nieustanne przesuwanie się stopy w środku również może prowadzić do wykoślawienia paluchów.
- Wypróbuj specjalne wkładki, jeśli cierpisz dodatkowo na metatarsalgię (ból podeszwy). W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym można kupić gotowe lub na indywidualne zamówienie. Jeśli masz skierowanie od ortopedy, wykonanie wkładek jest refundowane przez NFZ.
- Rozciągaj ścięgno Achillesa codziennie przez kilka minut, jeśli miewasz bóle z przodu stopy. Usiądź na krześle, wyprostuj prawą nogę i zahacz o stopę ręcznik lub skakankę. Chwyć końce i ciągnij ku sobie tak, aby palce zbliżyły się do piszczeli. Powinnaś poczuć rozciąganie z tyłu nogi. Wytrzymaj 30–60 sekund i powtórz drugą nogą.
- Zapobiegaj nadwadze. Bądź aktywna, ale nie obciążaj stóp joggingiem czy aerobikiem. Najlepsze dla ciebie będzie pływanie, nordic walking, a latem jazda na rowerze. Ćwicz co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut.
Czytaj także:
Czy noszenie szpilek powoduje halluksy?
Pedobarografia - proste i precyzyjne badanie stóp
3 skuteczne metody na wyleczenie halluksów
Na podstawie artykułu z magazynu Vita