Jak zapobiec halluksom - 4 sposoby jak uniknąć haluksów

Halluksy fot. Fotolia
Haluksy to równie popularna, co bolesna dolegliwość. Leczy się je długo i ciężko, dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać ich rozwojowi
Marta Wilczkowska / 21.06.2018 14:55
Halluksy fot. Fotolia

Halluksów bardzo trudno się pozbyć na dobre. Dlatego najlepszą strategią jest zapobieganie im (najlepiej już od najmłodszych lat). Poniższe rady mogą powstrzymać powstanie zniekształceń, jeśli zastosujesz je u dzieci lub spowolnić rozwój już istniejących deformacji.

Jak zapobiec halluksom?

Halluksom łatwiej zapobiegać, niż je leczyć, dlatego najlepiej już dziś podejmij odpowiednie kroki aby uchronić się przed tą dolegliwością. Oto 4 proste sposoby, które pozwolą Ci uniknąć powstawania halluksów:

  • Noś wygodne buty z szerokimi noskami, w których palce nie są ściśnięte. Wysokość obcasów na co dzień nie powinna przekraczać 4 cm. Ale uwaga! Obuwie nie może być za luźne, bo nieustanne przesuwanie się stopy w środku również może prowadzić do wykoślawienia paluchów.
  • Wypróbuj specjalne wkładki, jeśli cierpisz dodatkowo na metatarsalgię (ból podeszwy). W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym można kupić gotowe lub na indywidualne zamówienie. Jeśli masz skierowanie od ortopedy, wykonanie wkładek jest refundowane przez NFZ.

  • Rozciągaj ścięgno Achillesa codziennie przez kilka minut, jeśli miewasz bóle z przodu stopy. Usiądź na krześle, wyprostuj prawą nogę i zahacz o stopę ręcznik lub skakankę. Chwyć końce i ciągnij ku sobie tak, aby palce zbliżyły się do piszczeli. Powinnaś poczuć rozciąganie z tyłu nogi. Wytrzymaj 30–60 sekund i powtórz drugą nogą.
  • Zapobiegaj nadwadze. Bądź aktywna, ale nie obciążaj stóp joggingiem czy aerobikiem. Najlepsze dla ciebie będzie pływanie, nordic walking, a latem jazda na rowerze. Ćwicz co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut.

Czytaj także:
Czy noszenie szpilek powoduje halluksy?
Pedobarografia - proste i precyzyjne badanie stóp
3 skuteczne metody na wyleczenie halluksów

Na podstawie artykułu z magazynu Vita

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA