Pedobarografia - co to takiego?
Pedobarografia jest powszechnie stosowanym na świecie komputerowym badaniem stóp, które pokazuje rozmieszczenie nacisków na podeszwowej stronie stopy. Jest jednym z istotniejszych badań stopy człowieka. Pokazuje kształt i funkcjonowanie stopy w czasie stania i ruchu, a także pozwala wcześnie wykryć wszelkiego rodzaju choroby stóp. Jest przydatne także przy wykrywaniu płaskostopia lub wad postawy. Pozwala na dokonanie precyzyjnych pomiarów nacisku (ciśnienia i siły) na każdy centymetr kwadratowy podeszwowej strony stóp, zarówno podczas stania jak i w trakcie dynamicznego chodu.
Pedobarografia jest badaniem, które poza badaniem radiologicznym, ultrasonograficznym, rezonansu magnetycznego i innymi powinno być zawsze wykonywane przed planowanym zabiegiem operacyjnym w obrębie stóp.
– mówi dr Zbigniew Jackowiak, ortopeda i właściciel poznańskiej kliniki HalluxMed, gdzie można wykonać badanie.
Jak wygląda przebieg badania?
Badanie jest nieinwazyjne i ze strony pacjenta nie wymaga żadnego przygotowania. Pomiaru dokonuje się za pomocą maty z czujnikami połączonej z komputerem, który na bieżąco analizuje nacisk stopy zarówno w pozycji stojącej jak i w trakcie ruchu. Wyliczany jest nacisk maksymalny (najistotniejszy dla leczenia) i średni z jednoczesnym pomiarem powierzchni stopy. Tak wykonane badanie w połączeniu z odciskiem stopy i opisem lekarskim umożliwia dobór najlepszej wkładki lub innego odciążenia.
Jak wykorzystać pedobarografię w leczeniu powikłań cukrzycy?
Poza swoją oczywistą użytecznością w schorzeniach stopy, takich jak haluksy, stopa poprzecznie płaska, stopa reumatyczna, palce młotkowate, matatarsalgia, pedobarografia jest nieocenionym badaniem w leczeniu stopy cukrzycowej. Badanie pedobarograficzne pozwala zobrazować strefy nadmiernie narażone na rozwój owrzodzeń w obrębie stopy cukrzycowej. Ułatwia wybór właściwego leczenia zachowawczego (obuwie, wkładki ortopedyczne i inne) zapobiegającego dalszemu postępowi zmian chorobowych i na podjęcie właściwie ukierunkowanego leczenia operacyjnego.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!