Pedobarografia - nowoczesna metoda jak zadbać o stopy

Pedobarografia - badanie stóp fot. Fotolia
Czy wiesz, że w stopach znajduje się aż 26 kości i 33 stawy? To 12 proc. całego szkieletu człowieka. Dlatego tak ważne jest, by poświęcać im dużo uwagi i troski, dbać o nie i regularnie badać.
/ 14.03.2013 06:56
Pedobarografia - badanie stóp fot. Fotolia
Codziennie, podczas chodzenia, na nasze stopy przypada nacisk aż 500 ton! To ogromny ciężar, który może być dla stóp szkodliwy. Jeśli cierpisz na choroby stóp, masz haluksa lub palce młotkowate, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Pedobarografia - co to takiego?


Pedobarografia jest powszechnie stosowanym na świecie komputerowym badaniem stóp, które pokazuje rozmieszczenie nacisków na podeszwowej stronie stopy. Jest jednym z istotniejszych badań stopy człowieka. Pokazuje kształt i funkcjonowanie stopy w czasie stania i ruchu, a także pozwala wcześnie wykryć wszelkiego rodzaju choroby stóp. Jest przydatne także przy wykrywaniu płaskostopia lub wad postawy. Pozwala na  dokonanie precyzyjnych pomiarów nacisku (ciśnienia i siły) na każdy centymetr kwadratowy podeszwowej strony stóp, zarówno podczas stania jak i w trakcie dynamicznego chodu.
Pedobarografia jest badaniem, które poza badaniem radiologicznym, ultrasonograficznym, rezonansu magnetycznego i innymi powinno być zawsze wykonywane  przed planowanym zabiegiem operacyjnym w obrębie stóp.

– mówi dr Zbigniew Jackowiak, ortopeda i właściciel poznańskiej kliniki HalluxMed, gdzie można wykonać badanie.

Jak wygląda przebieg badania?


Badanie jest nieinwazyjne i ze strony pacjenta nie wymaga żadnego przygotowania. Pomiaru dokonuje się za pomocą maty z czujnikami połączonej z komputerem, który na bieżąco analizuje nacisk stopy zarówno w pozycji stojącej jak i w trakcie ruchu. Wyliczany jest nacisk maksymalny (najistotniejszy dla leczenia) i średni z jednoczesnym pomiarem powierzchni stopy. Tak wykonane badanie w połączeniu z odciskiem stopy i opisem lekarskim umożliwia dobór najlepszej wkładki lub innego odciążenia.

Jak wykorzystać pedobarografię w leczeniu powikłań cukrzycy?


Poza swoją oczywistą użytecznością w schorzeniach stopy, takich jak haluksy, stopa poprzecznie płaska, stopa reumatyczna, palce młotkowate, matatarsalgia, pedobarografia jest nieocenionym badaniem w leczeniu stopy cukrzycowej. Badanie pedobarograficzne pozwala zobrazować strefy nadmiernie narażone na rozwój owrzodzeń w obrębie stopy cukrzycowej. Ułatwia wybór właściwego leczenia zachowawczego (obuwie, wkładki ortopedyczne i inne) zapobiegającego dalszemu postępowi zmian chorobowych i na podjęcie właściwie ukierunkowanego leczenia operacyjnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA