Spis treści:
- Czy stosowanie perfum w ciąży szkodzi?
- Szkodliwe składniki perfum a ciąża
- Polecane i bezpieczne zapachy perfum dla kobiet ciężarnych
- Co jeszcze możesz zrobić, aby perfumy nie szkodziły w czasie ciąży?
Czy stosowanie perfum w ciąży szkodzi?
Ciąża jest szczególnym okresem dla organizmu, a zmiany hormonalne mogą sprawić, że skóra będzie bardziej wrażliwa na działanie nawet znanych już kosmetyków. Z tego powodu trudno przewidzieć reakcje organizmu po kontakcie z perfumami w trakcie ciąży. Możesz być bardziej przeczulona na ich działanie i odczuwać dolegliwości po ich zastosowaniu, np.:
- bóle głowy,
- nudności,
- wysypkę,
- podrażnienia skóry,
- przebarwienia skóry,
- niepokój.
Aby uniknąć reakcji alergicznych, podrażnień lub innych objawów, przed zastosowaniem nowych zapachów zrób najpierw test skórny. Nanieś niewielką ilość na fragment ciała i pozostaw na 24 godziny. Jeżeli pojawią się zmiany, zrezygnuj z ich używania.
Szkodliwe składniki perfum a ciąża
Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że stosowanie perfum w trakcie ciąży i laktacji jest szkodliwe, jednak we flakonach mogą znajdować się substancje potencjalnie toksyczne. Niektóre składniki perfum według badań mogą działać szkodliwie na płód, powodować reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry. Przeczytaj też: Czy perfumy są szkodliwe?
Ftalany w perfumach a ciąża
Specjaliści ostrzegają szczególnie przed obecnymi w perfumach ftalanami, które mogą być szkodliwe dla dziecka i ciężarnej. Związki te są dodawane do kosmetyków, gdyż sprawiają, że zapach utrzymuje się dłużej. Niestety nie zawsze wiadomo, czy są obecne i w jakich stężeniach.
Niektóre badania sugerują, że narażenie na ftalany wpływa negatywnie na rozwój męskich narządów rozrodczych, ponieważ działają one podobnie jak hormony. Zwiększają też ryzyko cukrzycy, astmy, przewlekłych stanów zapalnych i chorób układu krążenia. Według doniesień naukowych dzieci, których matki były narażone na kontakt z ftalanami w trakcie ciąży, miały częściej problemy ze zdolnościami motorycznymi oraz językowymi.
Chociaż nie da się całkowicie uniknąć tych związków w otoczeniu (są wszechobecne, dodawane m.in. do tworzyw sztucznych), kobiety mogą ograniczać kontakt z nimi, zmniejszając w ten sposób ich szkodliwy wpływ na zdrowie.
Olejki eteryczne w perfumach - tych zapachów unikaj
Kontrowersje budzi też zastosowanie w ciąży olejków eterycznych - głównego składnika perfum, odpowiadających za ich zapach. Są to skoncentrowane lotne substancje produkowane przez rośliny. Nie ma wątpliwości, że ciąża i laktacja są przeciwwskazaniem do stosowania niektórych olejków eterycznych ze względu na ich szkodliwy wpływ na zdrowie płodu i ciężarnej.
W perfumach mogą znaleźć się olejki eteryczne o działaniu pobudzającym przepływ krwi przez macicę oraz skurcze macicy, co stwarza ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Tego rodzaju związki znajdują się w takich roślinach jak: mięta polej, imbir, nagietek, wrotycz, bylica i piołun. Chociaż nie ma pewnych dowodów na to, że działają poronnie, jeżeli są wdychane w umiarkowanych ilościach, to jednak lepiej unikać ekspozycji na nie w trakcie ciąży.
Specjaliści wskazują na możliwy wpływ niektórych olejków eterycznych na rozwój płodu i układ rozrodczy. Ich składniki mogą przenikać przez łożysko ze względu na niską masę cząsteczkową. Istnieje możliwość, że olejki obecne w perfumach będą naśladować lub zakłócać działanie hormonów, co może zaburzać rozwój dziecka. Niektóre składniki olejków eterycznych działają teratogennie, a to zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.
Olejki eteryczne w perfumach, których w ciąży należy unikać, to m.in.:
- anyż, anyżek,
- dzięgiel,
- bazylia,
- kurkuma,
- gorzki koper,
- kora cynamonowa,
- gałka muszkatołowa,
- mirt,
- oregano,
- paczula,
- kamfora,
- rozmaryn,
- terpentyna,
- tymianek,
- drzewo herbaciane,
- liść cytryny,
- melisa,
- szałwia hiszpańska,
- werbena.
Stosowanie olejków eterycznych należy ograniczać zwłaszcza w I trymestrze ciąży, gdy rozwój płodu i jego układu nerwowego jest bardzo intensywny.
Polecane i bezpieczne zapachy perfum w czasie ciąży
Pomimo pewnych niepokojących doniesień, używanie perfum przez ciężarne jest uznawane za bezpieczne. Niektóre zapachy mogą być pomocne w łagodzeniu przykrych objawów w trakcie ciąży, np.:
- mięta pieprzowa, imbir i kardamon – łagodzą nudności i wymioty,
- zapachy cytrusowe, jak słodka pomarańcza, mandarynka, neroli – odświeżają, dodają energii i pomagają złagodzić nudności,
- lawenda, róża, rumianek, palisander – działają relaksująco i uspokajająco, poprawiają nastrój.
- drzewo sandałowe, geranium – poprawiają nastrój.
W czasie ciąży i po niej lepiej unikać intensywnych zapachów, a postawić na świeże i delikatne perfumy.
Co jeszcze możesz zrobić, aby perfumy nie szkodziły w czasie ciąży?
Aby zminimalizować szkodliwy wpływ perfum na zdrowie w trakcie ciąży, przestrzegaj kilku zasad:
- Unikaj perfum niskiej jakości i podróbek, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że w ich składzie znajdują się szkodliwe składniki.
- Rozważ stosowanie ręcznie robionych kosmetyków bez chemii.
- Używaj perfum tylko na wyjątkowe okazje, a nie na co dzień.
- Nie przesadzaj z ilością zapachów, których używasz. Ogranicz się do 1-2 psiknięć.
- Zrób własne naturalne perfumy, których skład będzie całkowicie bezpieczny.
- Po urodzeniu dziecka postaw na kosmetyki łagodne, bezzapachowe, naturalne, aby zmniejszyć narażenie niemowlęcia na szkodliwe związki chemiczne.
- Nanoś perfumy na obszary skóry, które znajdują się dalej od dziecka, a nie tak, by maluch był narażony na ich ciągłe inhalowanie.
- Nie stosuj intensywnych zapachów przy noworodku, ponieważ małe dzieci są wrażliwsze na bodźce zapachowe z otoczenia.
Podsumowując, chociaż stosowanie perfum w umiarkowanych ilościach w trakcie ciąży jest na ogół bezpieczne, to jednak warto rozważyć rezygnację z ich codziennego używania. Rozsądniejszym wyborem będą naturalne kosmetyki z prostym i jasnym składem, np. te wykonywane samodzielnie z bezpiecznych materiałów.
Czytaj także:
Czy perfumy z feromonami działają? Zdziwisz się, skąd dokładnie pochodzą te składniki perfum
Niektóre składniki perfum powodują uczulenie. Szczególnie te objawy powinny skłonić cię do wizyty u alergeloga
Perfumy mogą szkodzić i powodować zatrucie. Najczęściej przyczynia się do tego jeden składnik
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!