Potwierdzona skuteczność chemioterapii

Jak pielęgnować skórę na piersiach?/fot. Fotolia
Chemioterapia stosowana w raku piersi zmniejsza liczbę zgonów nawet o 1/3 – wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez naukowców z Oxfordu, na łamach prestiżowego czasopisma Lancet.
/ 16.01.2012 10:35
Jak pielęgnować skórę na piersiach?/fot. Fotolia

W artykule naukowcy podsumowali wyniki 123 badań oceniających skuteczność chemioterapii stosowanej u pacjentek po zabiegu operacyjnym. Okazuje się, że bez tej metody leczenia, z powodu raka piersi zmarłoby zdecydowanie więcej kobiet.   
Według danych pochodzących z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2007 roku na raka piersi zachorowało w Polsce prawie 14,5 tys. kobiet, a zmarło ponad 5,2 tys. Te dane liczbowe obrazują jak wielkim problemem jest rak sutka.
Chemioterapia wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi i jest podawana jedynie, gdy istnieje znaczne ryzyko nawrotu nowotworu. Już na samym początku choroby na podstawie wielkości i inwazyjności guza lekarze starają się ocenić ryzyko nawrotu, co również przyczynia się do uzyskania tak pozytywnego wyniku leczenia chemioterapią.
Według ekspertów zmniejszenie ryzyka zgonu dotyczy wszystkich kobiet z rakiem piersi leczonych chemioterapią, bez względu na wiek, rozmiar guza, czy zaawansowanie kliniczne.
U kobiet, u których występują dodatkowo receptory estrogenowe na powierzchni komórek nowotworowych, dzięki leczeniu hormonalnemu, ryzyko zgonu jest jeszcze bardziej zredukowane. Badacze podkreślają jednak, że w tym przypadku najlepsze rezultaty uzyskiwano łącząc chemioterapię z hormonoterapią.
Warto podkreślić, że jest  to jedne z większych opracowań oceniających skuteczność chemioterapii.

Patrz: Zła dieta sprzed tysięcy lat

Źródło: MedicalXpress/ kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA