Zęby palacza. Z czasem są w coraz gorszym stanie.../fot. Fotolia

Rak wykrywany w oddechu

Naukowcy pracują nad technologią, dzięki której będzie można wykryć raka za pomocą badania próbki oddechu. Jeśli metoda się sprawdzi, ma szansę zrewolucjonizować diagnostykę niezwykle zabójczego raka płuc, którego bardzo trudno wykryć we wczesnym stadium.
/ 30.12.2011 09:46
Zęby palacza. Z czasem są w coraz gorszym stanie.../fot. Fotolia

Rak płuc to jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. Wczesne objawy choroby są niepozorne (np. kaszel) i łatwo je pomylić z wieloma innymi schorzeniami. Raka płuc wykrywa się zazwyczaj w zaawansowanym stadium, kiedy szanse wyleczenia są równe zeru.

Zespół hiszpańskich naukowców ze szpitala Donastia w San Sebastian pracuje nad technologią, która ma umożliwić badanie wydychanego powietrza pod kątem raka płuc. W ludzkim oddechu znajdują się setki substancji. Naukowcy skupiają się na takich, które pochodzą z płuc zaatakowanych nowotworem, a nie znalazłyby się w próbce oddechu u zdrowej osoby.

Do badania wydychanego powietrza naukowcy używają urządzenia zwanego chromatografem gazowym, który pozwala wyróżnić mieszaniny związków chemicznych, obecne w ludzkim oddechu, oraz ustalić ich procentowy skład. Rezultaty badania są porównywane za pomocą drugiego urządzenia – spektrometru mas, które określa rodzaj wydychanej substancji. Wyniki, zebrane z tych dwóch urządzeń, pozwalają onkologowi zinterpretować wynik.

Nie ma jeszcze informacji, na ile opracowane testy są skuteczne.

Podobne testy ze spektrometrem mas przeprowadził w 2009 brytyjski zespół naukowców z Keele University w Newcastle we współpracy z Czeską Akademią Nauk. Zastosowano wtedy metodę rozpoznawania komórek nowotworowych za pomocą analizy składu chemicznego lotnych związków organicznych, wydzielanych przez komórki w warunkach laboratoryjnych.

Źródło: www.rp.pl, 28.12.2011 /ah

Czytaj też: Jakie objawy mogą sugerować raka płuc?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!