Powikłania ospy wietrznej

dziecko z ospą fot. Fotolia
Choć wydaje nam się, że oswoiliśmy tę chorobę, wciąż lubi ona płatać nam przykre niespodzianki. Sprawdź, jak im przeciwdziałać.
Agnieszka Czechowska / 25.12.2017 04:59
dziecko z ospą fot. Fotolia

Ospa to tzw. choroba wieku dziecięcego. Wywołuje ją wirus Varicella Zoster, który jest przyczyną również półpaśca. Bardzo łatwo się nią zarazić (kontakt z chorym dzieckiem dla osoby, która wcześniej nie miała ospy, w 80 proc. kończy się zakażaniem). Ospa jest nieprzewidywalną chorobą. W większości przypadków przebiega łagodnie, nigdy nie ma jednak pewności, czy nie przyczyni się do groźnych powikłań. Niektórym można przeciwdziałać, np. odpowiednio pielęgnując wykwity skórne. W przypadku innych - jesteśmy bezradni.

Powikłania po ospie u dzieci

W przypadku najmłodszych najczęstszymi powikłaniami są nadkażenia bakteryjne skóry. Niestety najczęściej sami rodzice do nich doprowadzają, smarując zmiany skórne pudrami i innymi papkami tworzącymi skorupę, pod którą rozwijają się bakterie. Tymczasem w przypadku ospy dopuszczalne jest tylko stosowanie gencjany i ewentualnie preparatów przepisanych przez lekarza.
Częstymi powikłaniami ospy są również różnego rodzaju infekcje (ospa na kilka miesięcy obniża odporność organizmu), szczególnie dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli i płuc), układu moczowego, ucha. Do najrzadszych, ale wciąż występujących należą: zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego. 

Powikłania po ospie u dorosłych

Choroba dziecięca - tak mawiamy o ospie. Dlatego dorośli chorują na nią znacznie rzadziej. Jeśli jednak nie przechorowali jej w dzieciństwie i dopadła ich w późniejszym wieku, powinni się liczyć z powikłaniami. Niestety, osoby dorosłe przechodzą ospę znacznie ciężej i prawie zawsze cierpią na powikłania w postaci:

  • zapalenia płuc,
  • zapalenia stawów,
  • zapalenia mózgu,
  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Uwaga! Najskuteczniejszą ochroną przed ospą i jej powikłaniami jest szczepienie przeciw ospie! Mogą z niego korzystać zarówno dzieci jak i dorośli, którzy nie przechodzili tej infekcji.

Polecamy!

Masz cukrzycę? Sprawdź, co możesz jeść w święta!

Prawdy i mity o ospie wietrznej

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o ospie wietrznej

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA