półpasiec oczny fot. Adobe Stock

Półpasiec oczny – objawy, leczenie, zdjęcia, powikłania

Pojawia się, gdy wirus zaatakuje nerw oczny. To niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić nawet do ślepoty. Sprawdź, jak uniknąć takich powikłań.
Agnieszka Czechowska / 25.07.2019 13:18
półpasiec oczny fot. Adobe Stock

Na półpasiec, w tym także oczny, mogą zachorować osoby, które przeszły kiedyś ospę wietrzną. Wirus ospy zostaje bowiem w organizmie na zawsze i może aktywować się w okresach obniżonej odporności.

Półpasiec oczny charakteryzują nieprzyjemne objawy, które koncentrują się głównie na twarzy. Choroba ta wymaga regularnych kontroli okulistycznych, bo nieprawidłowo leczona może prowadzić nawet do utraty wzroku!

Na skróty:

Czym jest półpasiec oczny?

Jest to choroba wywoływana przez wirus grypy, która atakuje nerw trójdzielny, w tym nerw oczny. Półpasiec oczny jest niebezpieczny i w mniej więcej połowie przypadków prowadzi do groźnych powikłań.

Półpasiec oczny, tak jak każda postać półpaśca, jest choroba zakaźną. Warto jednak podkreślić, że to jedna z najniebezpieczniejszych postaci tej choroby, ponieważ może uszkodzić nerw wzrokowy i doprowadzić nawet do ślepoty
– mówi dr n. med. Barbara Joanna Bałan, internista, immunolog z Centrum Medycznego Damiana.

Dowiedz się więcej o półpaścu

Jak rozpoznać półpaśca ocznego?

Na początku objawy półpaśca ocznego przypominają przeziębienie (gorączka, łamanie w kościach, bóle stawów, uczucie rozbicia). W tym przypominają po prostu objawy półpaśca.

Następnie na twarzy pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem: zwykle na skroni, czole i powiece, choć mogą występować również na spojówce i rogówce.

Do głównych objawów półpaśca zaliczamy (bez względu na jego lokalizację): pojawienie się drobniutkich pęcherzyków, z których po przekłuciu czy rozdrapaniu wypływa jasny płyn. Ten płyn zawiera dużą ilość wirusa, który może powodować zakażenie innych tkanek (np. poprzez przeniesienie poprzez dotyk na inne miejsca na ciele)
– wyjaśnia dr n. med. Barbara Joanna Bałan.

Chore oko boli, piecze, może zacząć wrzodzieć (to znak, że wdało się  nadkażenie bakteryjne).

Dodatkowe symptomy półpaśca ocznego to:

  • łzawienie i podrażnienie oka,
  • mrowienie i drętwienie w okolicy oka,
  • wrażliwość na światło,
  • obrzęk powieki, rogówki, siatkówki,
  • zaczerwienienie oka.

Na powiekach i wokół oczu mogą pojawiać się krosty (zwykle te pęcherzyki wirusa pojawiają się wzdłuż jakiegoś nerwu). Ponadto, nawet długo wcześniej przed pojawieniem się pęcherzyków, może wystąpić świąd, pieczenie, nawet bolesność i w przypadku oka nawet zaburzenie ostrości widzenia
– dodaje dr n. med. Barbara Joanna Bałan.

Pęcherzyki znikają zwykle po około 4 dniach. Zmiany skórne znikają zaś po 2-4 tygodniach.

Warto dodać, że półpasiec jest chorobą nerwów, a nie skóry, pojawiające się więc nerwobóle bywają naprawdę silne.

półpasiec oczny

fot. Adobe Stock

Co to takiego półpasiec uszny?

Leczenie półpaśca ocznego

Zajmuje się nim okulista. Warto wiedzieć, że choroba ta wymaga wielokrotnych kontroli u specjalisty, bo zmiany na rogówce pojawiają się później niż skórne. Zwykle konieczne jest przyjmowanie leków przeciwwirusowych oraz kortykosteroidów, które łagodzą stan zapalny.

Jeśli doszło do nadkażenie bakteryjnego, stosuje się także antybiotyki.

Leczenie jest dokładnie takie samo, jak leczenie innych lokalizacji tej choroby, choć w tym przypadku może wymagać konsultacji okulistycznej i miejscowego postępowania terapeutycznego, czyli np. korzystania z kropli do oczu, a w niektórych przypadkach zastrzyku do gałki ocznej
– mówi dr n. med. Barbara Joanna Bałan.

Pamiętajmy, że im szybciej podejmiemy leczenie półpaśca, tym mniejsze ryzyko powikłań.

Jakie powikłania może powodować?

Najczęstszym powikłaniem półpaśca ocznego jest tzw. neuralgia półpaścowa, która objawia się przewlekłym bólem w okolicy zaatakowanego nerwu. Czasem dochodzi również do zapalenia rogówki.

Taka sytuacja zawsze wymaga specjalistycznego leczenia okulistycznego (zaniedbanie półpaśca ocznego często kończy się ślepotą!).

Polecamy:
Czy półpasiec jest zaraźliwy?
Wszystko o półpaścu u dzieci

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!