Cukrzyca – co jeść w święta?
Niestety, diabetycy nie powinni traktować wigilii jako dyspensy – w święta także trzeba trzymać odpowiednią dietę. Jak?

Co kojarzy nam się ze świętami Bożego Narodzenia? W pierwszej kolejności prezenty, pasterka, czas spędzany z bliskimi i stół uginający się od jedzenia. To dni, które często spędzamy, niewiele się ruszając: jemy, oglądamy telewizję, znów jemy… Zabójstwo dla cukrzyków. Tym bardziej, że wigilijne potrawy są często tłuste i ciężkostrawne. Jak sobie radzić - co konkretnie cukrzyk może jeść w święta, a czego się wystrzegać jak ognia?
Cukrzyca w święta - okiem dietetyka
Jeśli masz cukrzycę, nie martw się – nie będziemy przekonywać cię, że święta nie są dla ciebie, a w wigilię powinnaś usiąść w kącie i udawać, że nie widzisz zastawionego jedzeniem stołu. Masz prawo jeść świąteczne potrawy, ale z umiarem – dużo większym niż osoby zdrowe.
Nie głódź się jednak cały dzień, by wieczorem „rzucić się” na karpia, barszcz, pierogi i ciasta. Jak podpowiadają dietetycy, powinnaś raczej jeść tego dnia standardowo, czyli pięć posiłków, a jednym z nich (niedużym) może być wigilijna kolacja.
Najważniejsze jest to, by jeść pięć niedużych posiłków dziennie. Wiele osób popełnia błąd i przez cały dzień nic nie je, by przy kolacji wigilijnej niemalże rzucić się na wszystko, co zostało. Jeśli założymy, że wigilijnych potraw jedynie skosztujemy, w niewielkich ilościach, to nic złego się nie stanie. Tylko niech będzie to naprawdę jeden pieróg, jedna nieduża łyżka sałatki i ewentualnie kawałek ciasta na deser. Ale może warto zastanowić się i zostawić go na drugi dzień do porannej kawy?
A co jeść i jak to robić, by sobie nie zaszkodzić w święta, tłumaczymy w galerii.
Jakie są objawy cukrzycy i na czym polega jej profilaktyka - wywiad z lekarzem
1 z 7

1. Zaplanuj wcześniej, co zjesz.
Pomyśl zawczasu o zdrowszych zamiennikach tradycyjnych potraw. Co możesz zrobić? Na przykład zamiast smażonego karpia wybierz chudszą rybę, np. pstrąga lub dorsza i upiecz go w piekarniku lub przygotuj na parze. Sałatkę jarzynową – uwielbianą przez wielu Polaków i często goszczącą na naszych świątecznych stołach – także możesz trochę „odchudzić”: w wersji lżejszej warto zamienić tłusty majonez na lekki sos na bazie jogurtu.
2 z 7

2. Uważaj na pierogi.
Kolejny „must have” na wigilijnym stole to pierogi. Ugotuj je zamiast smażyć. Najlepiej zrezygnuj też z tłustej okrasy.
3 z 7

3. Nie przesadź z cukrem.
Jeśli pieczesz na święta ciasta, zamiast cukru dodaj do nich ksylitol czy erytrol.
4 z 7

4. Wybierz owoce zamiast ciast.
Zamiast objadania się ciastem, sięgaj po owoce. Są słodkie, ale dużo zdrowsze.
5 z 7

5. Zwróć uwagę nie tylko na to, co jesz, ale też JAK jesz.
Jedz powoli, małymi kęsami. Nie spiesz się. Nakładaj niewielkie porcje.
6 z 7

6. Uważaj na alkohol.
W wielu domach w święta pija się też alkohol, np. wino. Diabetycy powinni na niego uważać. Jeśli chcesz się napić, porozmawiaj zawczasu o tym ze swoim lekarzem.
7 z 7

7. Rusz się!
Nie unikaj ruchu w święta. Nie chodzi o to, by po wigilijnej kolacji biec na siłownię – wystarczy, że wybierzesz się z rodziną na spacer!