Poznaj mity na temat zdrowia intymnego!

Czy w czasie ciąży można zajść w ciążę? /fot/ Fotolia fot. Fotolia
Internet to dla większości ludzi podstawowe źródło informacji, które daje możliwość pogłębienia wiedzy w każdej dziedzinie życia – zdrowia intymnego także. Niestety nie wszystkie wiadomości są rzetelne i wiarygodne. Sprawdź więc, jakie mity krążą w sieci i nie daj się na nie nabrać!
/ 06.07.2011 11:57
Czy w czasie ciąży można zajść w ciążę? /fot/ Fotolia fot. Fotolia

Możesz się zarazić chorobami wenerycznymi podczas korzystania z publicznej toalety

FAŁSZ. Choroby przenoszone drogą płciową i inne zakażenia nie są odporne na długotrwałe przebywanie poza ciałem, szczególnie na tak zimnej powierzchni, jaką jest sedes. Odpowiedzialne za choroby bakterie i wirusy nie są w stanie przetrwać w niesprzyjających warunkach, a poza tym nie występują w moczu w stężeniu, które gwarantowałoby zarażenie po skorzystaniu z publicznej toalety.

Zobacz też: 5 sposobów na ochronę dróg rodnych przed infekcjami

Nie można zajść w ciążę podczas miesiączki

FAŁSZ. Niektóre kobiety miesiączkują dość długo i ostatnie dni krwawienia pokrywają się z początkową owulacją. Oznacza to płodność, mimo trwającej miesiączki. Kontakt seksualny w końcowej fazie menstruacji nie jest więc zabezpieczeniem, bowiem plemniki potrafią żyć do 72 godzin w układzie rozrodczym kobiety.

Szczepionki przeciwko HPV chronią przed rakiem szyjki macicy

FAŁSZ. Specjalne szczepionki są w stanie zablokować dwa typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), które najczęściej wywołują raka szyjki macicy. Jednak ok. 30% przypadków nowotworu rozwija się mimo szczepionek, dlatego niezwykle istotne jest regularne wykonywanie cytologii i kontrola stanu swojego zdrowia.

Zobacz też: Diagnostyka zakażeń wirusem HPV

Irygacja jest najlepszym sposobem na utrzymanie czystości pochwy

FAŁSZ. Irygacja powoduje więcej szkody niż pożytku. Zakłóca naturalną równowagę bakterii odpowiedzialnych za właściwy poziom pH i tworzenie bariery ochronnej. Infekcje mogą więc łatwiej się rozprzestrzeniać. Wszelkie zapachowe tampony, wkładki i aerozole działają w podobny sposób – ingerują w naturalne środowisko narządów rodnych i sprzyjają tworzeniu się dyskomfortu przy długotrwałym stosowaniu i zwiększają ryzyko zachorowań.

Podczas poszukiwań rzetelnej informacji w gąszczu internetowych wiadomości dotyczących zdrowia intymnego należy zatem pamiętać, by porównać ze sobą kilka źródeł, a nie do końca rozwiane wątpliwości – zweryfikować u lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA