Prezerwatywy dla mężczyzn, prezerwatywy dla kobiet – ochrona przed HIV

Kobieta i mężczyzna/fot. Fotolia
Ryzyko zakażenia się HIV zmniejsza unikanie ryzykownych technik seksualnych i przede wszystkim stosowanie prezerwatyw, zwłaszcza w przypadku dużej liczby partnerów. Czy istnieją prezerwatywy dla kobiet? Jak powinno używać się prezerwatyw, aby ograniczyć ryzyko zarażania się HIV do minimum?
/ 05.04.2012 09:39
Kobieta i mężczyzna/fot. Fotolia

Skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu zakażeniu się HIV

Prezerwatywy zmniejszają prawdopodobieństwo zakażenia się wirusem o 98-99%, oczywiście pod warunkiem, że są właściwie użyte, zostały wyprodukowane przez firmę zapewniającą dobry system kontroli jakości  i pochodzą z wiarygodnego źródła. Nieuszkodzone prezerwatywy nie przepuszczają cząsteczek odpowiedzialnych za choroby przenoszone drogą płciową (w tym najmniejszego wirusa przenoszonego tą drogą - wirusa zapalenia wątroby typu B - HBV).

Zakażenie HIV może przenieść się w kontaktach zarówno hetero, jak i homoseksualnych. Późna inicjacja seksualna i ograniczanie liczby partnerów seksualnych zmniejsza ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zobacz też: Ryzykowne kontakty, czyli choroby przenoszone drogą płciową

Prezerwatywy dla mężczyzn – jak ich używać we właściwy sposób?

Najszerzej dostępne są prezerwatywy lateksowe. Osoby uczulone na lateks mogą również stosować kondomy z poliuretanu. Aby zachować pełną ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, nie należy powierzchni prezerwatywy pokrywać lubrykantem. Ważna jest również nauka odpowiedniej techniki zakładania i właściwy dobór wielkości kondoma.

Skuteczność ochrony zapewnia:

  • właściwy sposób otwarcia opakowania (niewskazane jest używanie w tym celu ostrych narzędzi, prezerwatywę mogą uszkodzić również długie paznokcie),
  • właściwe przechowywanie prezerwatyw (nie wolno nosić ich w kieszeni spodni, w portfelu i narażać na duże wahania temperatury),
  • nieużywanie prezerwatyw uszkodzonych lub starych (koniecznie należy sprawdzić datę przydatności),
  • założenia kondoma przed rozpoczęciem i ściągnięcie go dopiero po zakończeniu kontaktu seksualnego,
  • użycie prezerwatywy tylko jeden raz,
  • w razie pęknięcia lub ześlizgnięcia się prezerwatywy - jak najszybsze zastąpienie jej nową.

Większość zakażeń wirusem u osób stosujących kondomy, jest wynikiem błędów popełnianych przez ich użytkowników, a nie wadliwości produktu. Ryzyko przeniesienia wirusa HIV zwiększa się znacznie, kiedy prezerwatywa jest zakładana z pewnym opóźnieniem albo tuż przed wytryskiem.

Prezerwatywy dla kobiet

Rosnąca liczba zakażeń HIV wśród kobiet, a także fakt, że w wielu częściach świata kobiety nie mogą negocjować ze swoimi partnerami możliwości użycia prezerwatywy, były przyczyną wprowadzenia na rynek prezerwatyw dla kobiet.

Badania laboratoryjne potwierdziły, że nie przepuszczają one wirusa HIV i są tak samo skuteczne w zapobieganiu wielu chorobom przenoszonym drogą płciową i nieplanowanej ciąży, jak prezerwatywy dla mężczyzn.

Pierwsza poliuretanowa prezerwatywa dla kobiet została zarejestrowana w 1993 roku przez Amerykański Urząd Kontroli Żywności i Leków (FDA). Po dziesięciu latach kobiece kondomy były dostępne już w ponad 90 krajach rozwijających się. Jednak dość wysoka cena, znacząco odbiegająca od ceny prezerwatyw męskich, sprawiła, że nie znalazły one, mimo wielu reklam i prowadzonych kampanii edukacyjnych, szerokiego zastosowania. W Polsce kondomy dla kobiet nie są niestety dostępne.

*Konsultacja merytoryczna tekstu – prof. Alicja Wiercińska–Drapało, Klinika Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych, WUM

Źródło: materiały prasowe z warsztatów: „Zakażenie HIV – problem wielu kobiet”/pg/ar

Zobacz też: Jak wygląda życie codzienne osób zakażonych HIV?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA