Istnieją różne formy nikotynowej terapii zastępczej – plastry, gumy do żucia, inhalatory i tabletki / fot.Fotolia fot. Fotolia

Rapamycyna antidotum na Alzheimera

Rapamycyna może być skutecznym lekiem w walce z demencją, depresją i rakiem. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Zdrowia Uniwersytetu Teksasu. Substancja produkowana jest przez bakterie odkryte w glebie Rapa Nui na Wyspach Wielkanocnych – czytamy w „Rzeczpospolitej” w artykule „Lek na chorą głowę”.
/ 17.07.2012 09:12
Istnieją różne formy nikotynowej terapii zastępczej – plastry, gumy do żucia, inhalatory i tabletki / fot.Fotolia fot. Fotolia

Do tej pory rapamycyna wykorzystywana była w walce z grzybicą i zapobieganiu odrzucania przeszczepów. Przeprowadzone niedawno badania na zwierzętach zapowiadają, że może ona być wykorzystywana również w walce depresją i Alzheimerem.

Dzięki zażywaniu rapamycyny w organizmie podnosi się poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Substancje te prawdopodobnie wpływają na zanik choroby Alzherimera.

Naukowcy z Teksasu przeprowadzili również badania  z udziałem osób chorych na nowotwory i progerię. Wykazały one, że w pierwszym przypadku rapamycyna zapobiegała przerzutom, a w drugim – wydłużała życie.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 04.07.2012/ej

Zobacz także: Skuteczny lek na Alzheimera?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!