Skuteczny lek na Alzheimera?

W Polsce stwardnienie guzowate nie jest objęte leczeniem refundowanym/ fot. Fotolia
Niezwykłe odkrycie neurologów z Case Western Reserve University. Znany nauce związek chemiczny o nazwie beksaroten, stosowany dotąd w leczeniu chłoniaka złośliwego skóry, w szybkim tempie usuwa uszkodzenia mózgu, odpowiedzialne za Alzheimera, czytamy na www.rp.pl.
/ 15.02.2012 09:59
W Polsce stwardnienie guzowate nie jest objęte leczeniem refundowanym/ fot. Fotolia

Zespół naukowców z Wydziału Neurologicznego Case Western Reserve University pod kierownictwem prof. Gary'ego Landretha, odkrył na nowo znany nauce lek. Związek chemiczny z grupy retinoidów o nazwie beksaroten, stosowany dotąd w leczeniu chłoniaka złośliwego skóry, okazał się skuteczny także w leczeniu Alzheimera. To zaskoczenie dla naukowców i być może prawdziwy przełom w walce z tą chorobą.

Beksaroten został użyty w testach na myszach. W ciągu kilkunastu godzin usunął z ich mózgu płytki amyloidowe, których obecność odpowiada za uszkodzenia mózgu w chorobie Alzheimera. Okazało się, że beksaroten przyspiesza produkcję substancji, odpowiedzialnej za usuwanie ich z mózgu. Już po 6. godzinach od podania zwierzętom leku liczba płytek amyloidowych zmniejszyła się o 25%, a po 72. godzinach – o połowę. Rezultatem badania była redukcja płytek o ¾ oraz zauważalne zmiany w zachowaniu zwierząt. Poprawie uległy ich orientacja przestrzenna, odczuwanie, zdolności poznawcze i zmysłowe.

W chorobie Alzheimera mózg zostaje uszkodzony przez rozwijające się w nim, charakterystyczne blaszki beta amyloidu oraz zmiany komórkowe. Kora mózgowa stopniowo ulega zanikowi. Organizm ludzki ma zdolność do obrony przed tym procesem, produkując substancję, która usuwa z mózgu płytki amyloidowe, ale u chorych na Alzheimera ten proces jest zahamowany. Działanie beksarotenu powoduje, że substancja ta jest z powodzeniem produkowana.

Obecnie naukowcy z niecierpliwością czekają na przeprowadzenie testów na ludziach. Zaletą beksarotenu jest poznane już bezpieczeństwo stosowania oraz minimalna ilość skutków ubocznych. Być może już niedługo chorzy dostaną skuteczny lek na chorobę Alzheimera.

Źródło: www.rp.pl, „Pokonać Alzheimera”, Piotr Kościelniak, 09.02.2012 /ah

Czytaj też: Czy rozwojowi choroby Alzheimera można zapobiec?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA