Rękawiczka Rapael Smart Glove – pomoc dla osób po udarze mózgu

rękawiczka RAPAEL Smart Glove fot. Neofect
Rękawiczka Rapael Smart Glove przeznaczona do rehabilitacji ręki po udarze mózgu to nowa szansa dla pacjentów. Urządzenie już jest dostępne w Polsce, a wkrótce będzie można wypożyczać je do domu!
Marta Słupska / 17.11.2016 13:09
rękawiczka RAPAEL Smart Glove fot. Neofect

Wygląda kosmicznie, ale może pomóc pacjentom w rehabilitacji po udarze mózgu. Co ciekawe, można ją wykorzystywać podczas… gry na komputerze. Dowiedzieliśmy się, jak działa, ile kosztuje i gdzie można z niej korzystać w Polsce!

Jak rozpoznać udar mózgu?

Jak działa rękawiczka do rehabilitacji?

Inteligentna rękawiczka RAPAEL Smart Glove to urządzenie medyczne z systemem o biologicznym sprzężeniu zwrotnym, które składa się z wyposażonej w czujniki rękawicy oraz oprogramowania komputerowego (AI). Rapael Smart Glove wykorzystuje się w rehabilitacji pacjentów po wylewie. W ramach terapii pacjent zakłada rękawiczkę połączoną (dzięki technologii Bluetooth) z oprogramowaniem, które proponuje mu szeroki wybór terapeutycznych gier komputerowych.

Gry są symulacją czynności z codziennego życia i pozwalają na wirtualną manipulację przedmiotów: podnoszenie, ściskanie, chwytanie w locie itd. Pacjent gra pod ścisłą kontrolą terapeuty, który ustala indywidualny planning w zależności od celów terapeutycznych i zgodnie z postępem lub zmęczeniem pacjenta. Nowe gry odzwierciedlają trendy w grach komercyjnych i są dodawane do systemu regularnie co trzy miesiące.

Według badań naukowych opublikowanych niedawno w Korei, łączona terapia przy udziale Rapael Smart Glove i rehabilitacji klasycznej okazują się dużo bardziej skuteczne niż jedynie odizolowana rehabilitacja konwencjonalna.

fot. Neofect

Ile kosztuje Smart Glove i gdzie można ją testować?

Urządzenie produkowane jest przez południowokoreański startup medyczny Neofect, który w tym roku otworzył swoje nowe europejskie biuro w Warszawie. W Polsce z RAPAEL Smart Glove korzystają już trzy ośrodki: Sanatorium Włókniarz w Busku-Zdrój, Ośrodek Medyczny DMP w Lublinie i ARTMED w Nowym Sączu. Koszt rękawiczki dla ośrodków zdrowia to kilka tysięcy dolarów. W Stanach możliwe jest też wypożyczanie urządzenia do użytku domowego dla pacjentów w cenie 100 dolarów miesięcznie. W Polsce będzie to możliwe prawdopodobnie już od przyszłego roku – koszty będą podobne jak w USA, czyli około 100$ za miesiąc. Dzięki temu pacjenci będą mogli codziennie ćwiczyć nad odzyskaniem mobilności dłoni i ramienia także po zakończeniu szpitalnej rehabilitacji. Będą też jednocześnie pod nadzorem rehabilitanta.

Naszym celem jest pomóc wszystkim pacjentom po wylewie, tak aby mogli korzystać z wysokiej jakości leczenia niezależnie od ich sytuacji ekonomicznej lub miejsca zamieszkania

– powiedział Ho Young Ban, założyciel i CEO południowo-koreańskiej startupu Neofect.

W 2015 roku Neofect uzyskał europejską normę dla produktów medycznych ISO 13485 oraz prawo do znaku gwarancyjnego Wspólnoty Europejskiej (CE mark), co w przypadku wyrobów medycznych zaświadcza, że produkt jest bezpieczny w użytku.

Rękawiczka Rapael otrzymała prestiżowe wyróżnienie „CES Innovations Awards Honoree 2017” w kategorii fitness, sport oraz biotech. 

Udar mózgu i co dalej?

fot. Neofect

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA