rękawiczka RAPAEL Smart Glove fot. Neofect

Rękawiczka Rapael Smart Glove – pomoc dla osób po udarze mózgu

Rękawiczka Rapael Smart Glove przeznaczona do rehabilitacji ręki po udarze mózgu to nowa szansa dla pacjentów. Urządzenie już jest dostępne w Polsce, a wkrótce będzie można wypożyczać je do domu!
Marta Słupska / 17.11.2016 13:09
rękawiczka RAPAEL Smart Glove fot. Neofect

Wygląda kosmicznie, ale może pomóc pacjentom w rehabilitacji po udarze mózgu. Co ciekawe, można ją wykorzystywać podczas… gry na komputerze. Dowiedzieliśmy się, jak działa, ile kosztuje i gdzie można z niej korzystać w Polsce!

Jak rozpoznać udar mózgu?

Jak działa rękawiczka do rehabilitacji?

Inteligentna rękawiczka RAPAEL Smart Glove to urządzenie medyczne z systemem o biologicznym sprzężeniu zwrotnym, które składa się z wyposażonej w czujniki rękawicy oraz oprogramowania komputerowego (AI). Rapael Smart Glove wykorzystuje się w rehabilitacji pacjentów po wylewie. W ramach terapii pacjent zakłada rękawiczkę połączoną (dzięki technologii Bluetooth) z oprogramowaniem, które proponuje mu szeroki wybór terapeutycznych gier komputerowych.

Gry są symulacją czynności z codziennego życia i pozwalają na wirtualną manipulację przedmiotów: podnoszenie, ściskanie, chwytanie w locie itd. Pacjent gra pod ścisłą kontrolą terapeuty, który ustala indywidualny planning w zależności od celów terapeutycznych i zgodnie z postępem lub zmęczeniem pacjenta. Nowe gry odzwierciedlają trendy w grach komercyjnych i są dodawane do systemu regularnie co trzy miesiące.

Według badań naukowych opublikowanych niedawno w Korei, łączona terapia przy udziale Rapael Smart Glove i rehabilitacji klasycznej okazują się dużo bardziej skuteczne niż jedynie odizolowana rehabilitacja konwencjonalna.

fot. Neofect

Ile kosztuje Smart Glove i gdzie można ją testować?

Urządzenie produkowane jest przez południowokoreański startup medyczny Neofect, który w tym roku otworzył swoje nowe europejskie biuro w Warszawie. W Polsce z RAPAEL Smart Glove korzystają już trzy ośrodki: Sanatorium Włókniarz w Busku-Zdrój, Ośrodek Medyczny DMP w Lublinie i ARTMED w Nowym Sączu. Koszt rękawiczki dla ośrodków zdrowia to kilka tysięcy dolarów. W Stanach możliwe jest też wypożyczanie urządzenia do użytku domowego dla pacjentów w cenie 100 dolarów miesięcznie. W Polsce będzie to możliwe prawdopodobnie już od przyszłego roku – koszty będą podobne jak w USA, czyli około 100$ za miesiąc. Dzięki temu pacjenci będą mogli codziennie ćwiczyć nad odzyskaniem mobilności dłoni i ramienia także po zakończeniu szpitalnej rehabilitacji. Będą też jednocześnie pod nadzorem rehabilitanta.

Naszym celem jest pomóc wszystkim pacjentom po wylewie, tak aby mogli korzystać z wysokiej jakości leczenia niezależnie od ich sytuacji ekonomicznej lub miejsca zamieszkania

– powiedział Ho Young Ban, założyciel i CEO południowo-koreańskiej startupu Neofect.

W 2015 roku Neofect uzyskał europejską normę dla produktów medycznych ISO 13485 oraz prawo do znaku gwarancyjnego Wspólnoty Europejskiej (CE mark), co w przypadku wyrobów medycznych zaświadcza, że produkt jest bezpieczny w użytku.

Rękawiczka Rapael otrzymała prestiżowe wyróżnienie „CES Innovations Awards Honoree 2017” w kategorii fitness, sport oraz biotech. 

Udar mózgu i co dalej?

fot. Neofect

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!