udar fot. Fotolia

Jak opiekować się chorym po udarze – filmy z instruktażem

Filmy pokazujące, jak prawidłowo opiekować się chorym po udarze lub urazie mózgu, stworzyli twórcy portalu Neuroaktywacja we współpracy z Bonifraterskim Centrum Zdrowia.
Marta Słupska / 14.11.2016 13:00
udar fot. Fotolia

Filmy instruktażowe dla opiekunów osób po udarze można oglądać za darmo na YouTube na www.youtube.com/channel/UCBVD-6HZ76NIy4pTHUV03_Q. Część z nich dostępnych jest także na stronie neuroaktywacja.pl.

Udar mózgu i co dalej?

Filmy instruktażowe dla opiekunów osób po udarze

W pięciu krótkich video-poradnikach z dokładną infografiką oraz komentarzem fizjoterapeutki w prosty sposób zademonstrowanych zostało kilka podstawowych sytuacji, z którymi na co dzień spotyka się każdy opiekun chorego, który przeszedł udar lub uraz mózgu. Można się z nich dowiedzieć na przykład:

  • jak powinno wyglądać prawidłowe ułożenie i obracanie pacjenta na łóżku,
  • jak bezpiecznie (bez narażania chorego na uraz) zmienić jego pozycję z leżenia do siadu,
  • jak przesadzić chorego z łóżka na wózek.

Na filmach występuje Magdalena Selwod – fizjoterapeutka Bonifraterskiego Centrum Zdrowia – oraz Zdzisław Grygier – jeden z pacjentów Centrum.

fot. screen z filmu, neuroaktywacja.pl

Więcej informacji znajdziemy na stronie neuroaktywacja.pl. Znajdują się tam m.in. historie osób, które przeszły udar i wróciły lub wracają do funkcjonowania w społeczeństwie, a także porady i praktyczne informacje dotyczące funkcjonowania osoby, która przeszła udar.

Jak rozpoznać udar mózgu?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: mózg, opieka, udar