Rzadka alergia, którą możesz odkryć, dopiero gdy zaczniesz uprawiać seks

uczulenie na lateks fot. Adobe Stock
Choć dotyka niewielu kobiet, jej skutki bywają bardzo nieprzyjemne. Nie dowiesz się, czy jesteś uczulona, dopóki nie użyjesz prezerwatywy podczas stosunku.
/ 15.03.2020 11:41
uczulenie na lateks fot. Adobe Stock

Alergia na lateks może dotknąć każdego. Jest rzadką dolegliwością - szacuje się, że może dotyczyć mniej niż 1% populacji. Chociaż lateks znajduje się w wielu produktach - rękawiczkach medycznych, zabawkach, balonach, narzędziach dentystycznych, możesz nie odczuwać objawów, dopóki nie zaczniesz używać prezerwatyw.

Wiele kobiet latami nie zdaje sobie sprawy ze swojej alergii na lateks, dopóki regularnie nie zacznie uprawiać seksu z użyciem prezerwatywy.

Czym jest alergia na lateks?

To reakcja alergiczna organizmu na kontakt z lateksem, czyli roztworem naturalnego kauczuku, a dokładnie na białka występujące w żywicy drzew kauczukowych wykorzystywanych do wytwarzania produktów lateksowych.

Reakcja uczuleniowa na lateks może pojawić się dość szybko - do 30 minut od kontaktu z alergenem lub nawet dobę-dwie po kontakcie z nim. Reakcją alergiczną po użyciu prezerwatywy może być wysypka, swędzenie, pieczenie w miejscu intymnym. Alergia na lateks może wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

U osób z alergią na lateks często występują krzyżowe alergie. To oznacza, że jeśli jesteś uczulona na lateks, możesz też mieć alergie pokarmowe na wiele owoców - awokado, banan, kiwi, mango, papaję oraz na warzywa - ziemniaki, pomidory, marchew.

Jak rozpoznać alergię na lateks?

Po stosunku płciowym z użyciem prezerwatywy możesz odczuwać podrażnienie i dyskomfort w miejscach intymnych, a także swędzenie i wysypkę. Objawy te powinny zniknąć w ciągu dwóch dni.

Jeśli dolegliwości nie miną, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku potwierdzonej alergii na lateks, jakimś rozwiązaniem jest używanie kondomów wykonanych z innego materiału. Na rynku jest wiele rodzajów prezerwatyw poliizoprenowych. Są bezpieczne dla alergików.

Więcej o alergiach:Czy katar alergiczny trzeba leczyć?3 sposoby, jak pokonać alergięJak wyleczyć alergię na roztocze kurzu domowego?Leki na alergię - które warto stosować?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA