Na rynku dostępne są leki na alergię bez recepty w formie kropli do oczu, tabletek, aerozoli, maści i żeli. Ich celem jest zmniejszenie objawów alergii: na pyłki (alergii wziewnej), kontaktowej, pokarmowej.
Spis treści:
- Leki na alergię bez recepty doustne
- Leki na alergię bez recepty donosowe
- Leki na alergię obkurczające naczynia krwionośne (donosowe)
- Leki na alergię skórną
- Ziołowe preparaty na alergię - bezpieczne dla kobiet w ciąży
- Leki na alergię dla dzieci
Leki na alergię bez recepty doustne
W aptekach dostępne są leki przeciwhistaminowe, które hamują w organizmie działanie histaminy, substancji biorącej udział m.in. w reakcji alergicznej. Przeciwhistaminowe leki doustne bez recepty dzielą się na:
- leki przeciwhistaminowe I generacji, zawierające np. dimetynden. Mogą wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, jak senność, bóle głowy, zawroty głowy, zaparcia.
- leki przeciwhistaminowe II generacji, zawierające cetyryzynę, loratadynę, dezloratadynę, lewocetyryzynę. Są nowocześniejsze i rzadko wywołują skutki uboczne.
Preparaty przeciwhistaminowe wyróżniają się wysoką skutecznością. Przyjmuje się je raz na dobę. Łagodzą objawy alergii sezonowych, m.in. katar sienny, kaszel, zapalenie spojówek, zmiany skórne. Jeśli oprócz ich stosowania będziesz dodatkowo starać się unikać alergenów (np. używać sprzętów antyalergicznych, nie spacerować w porze koszenia traw itp.), na pewno poczujesz ulgę. Nie powinno się ich stosować w ciąży.
Leki na alergię bez recepty donosowe
Leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty występują również w postaci aerozoli i kropel do nosa. Substancja czynna zawarta w tych lekach to głównie azelastyna.
Zaleca się stosowanie donosowych leków przeciwhistaminowych głównie w alergicznym nieżycie nosa przy łagodnych objawach. Gdy objawy są silne, lekarz może przepisać glikokortykosteroidy donosowe. Są też dostępne glikokortykosteroidy w postaci aerozoli bez recepty - na bazie mometazonu.
Leki na alergię obkurczające naczynia krwionośne (do nosa)
Niekiedy wraz z lekami przeciwhistaminowymi stosuje się preparaty do nosa obkurczające naczynia krwionośne. Zawierają ksylometazolinę, oksymetazolinę lub nafazolinę. Substancje te ograniczają przekrwienie i obrzęk śluzówki nosa, dzięki czemu zmniejszają katar i ułatwiają oddychanie. Najczęściej występują w formie kropli i aerozoli do nosa. Nie należy ich jednak stosować dłużej niż 5-10 dni, ponieważ mogą powodować uszkodzenia śluzówki.
Leki na alergię skórną
Te najpopularniejsze mają w składzie octan hydrokortyzonu lub maleinian dimetindenu. Łagodzą obrzęki (np. po ugryzieniach owadów), zaczerwienienia, pokrzywkę, swędzenie. Zwykle występują w formie maści lub żelu.
Ziołowe preparaty na alergię - bezpieczne dla kobiet w ciąży
Ziołowe preparaty są pomocne w przypadku alergii na pyłki i roztocze kurzu. Zawierają zwykle olej z wiesiołka, wyciąg z szałwii lekarskiej, pokrzywy i olej z ogórecznika. O preparat ziołowy na alergię najlepiej zapytać farmaceutę.
Leki na alergię dla dzieci
W przypadku wystąpienia objawów alergii u dzieci, należy możliwie szybko skonsultować się z lekarzem. U małych dzieci (do 6. roku życia) specjaliści odradzają podawanie leków bez recepty na własną rękę. Jeśli ulotka danego preparatu to dopuszcza, dzieciom można podawać środki zawierające np. cetyryzynę lub loratadynę. W każdym przypadku należy zapoznać się z ulotką i przestrzegać dawkowania.
Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 30.06.2018
Więcej informacji o alergiach:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!