Starość czyli… druga młodość – męska iluzja chłopięcości

Andropauza oznacza zmiany. Warto być do nich przygotowanym /fot.Fotolia fot. Fotolia
Utrata sprawności fizycznej, która towarzyszy nam na starość jest często bardzo trudna do zaakceptowania, szczególnie przez mężczyzn dla których witalność oraz sprawność seksualna są synonimami dobrego zdrowia i młodości.
/ 19.10.2011 11:15
Andropauza oznacza zmiany. Warto być do nich przygotowanym /fot.Fotolia fot. Fotolia

Gdy organizm odmawia posłuszeństwa

W przypadku mężczyzn poczucie atrakcyjności wiąże się ściśle z wydolnością seksualną, która oczywiście maleje wraz z wiekiem, bo takie są prawa natury. M. Cichocka ostrzega: Przy nastawieniu na kontynuację aktywności seksualnej w niezmienionej postaci starszy mężczyzna narażony jest na ryzyko niepowodzenia z uwagi na mniejszą wydolność fizyczną i odrzucenie ze strony partnerki z powodu być może innych oczekiwań z jej strony.

Iluzja chłopięcości

Mężczyzna taki, aby zachować dotychczasowy obraz siebie jako partnera seksualnego, chce sobie wmówić, że [...] świat nadal stoi przed nim otworem, że jeszcze wszystko można w życiu zmienić i wiele osiągnąć. Dowodem na to bywa zdobycie nowej, zwykle młodej partnerki. [...] Kiedy mężczyzna przeżywa niepokój związany z własnym starzeniem się, ma poczucie, że nadszedł ostatni moment, aby coś jeszcze mogło się w jego życiu przydarzyć. Coś, co będzie dowodem, że nie jest jeszcze stary, co da mu poczucie przedłużenia młodości. Młoda partnerka daje taką iluzję.

Zobacz też: Kryzys i jego rodzaje

Druga młodość, pierwszy romans

Zjawisko to jest nazywane drugą młodością. Przypada ona zazwyczaj na lata pięćdziesiąte w życiu mężczyzny, ale może występować również znacznie później. Objawy drugiej młodości są powszechnie znane. [...] w sposób nagły zmienia się cały styl ich bycia, często dochodzi do romansu z młodszą wiekiem partnerką. Czasem romans przeobraża się w nowy związek i następuje zerwanie dotychczasowego małżeństwa.

Zobacz też: Małżeństwo - oblegana forteca

Małżeński renesans

Opisane zachowania mężczyzn mają niebagatelny wpływ na życie intymno-emocjonalne. Związek małżeński, oparty na dojrzałej miłości, niewątpliwie ułatwia pokonanie problemów mogących wystąpić w fazie późnej dorosłości. Każda okoliczność z nimi związana jest jednak niepowtarzalna i nie ma uniwersalnych rad czy wskazówek, pasujących do wszystkich sytuacji życiowych. Zdarza się, że trudności związane z drugą młodością mężczyzny naturalnie zanikają i małżeństwo przeżywa swój renesans. W innych przypadkach powstają nieodwracalne zmiany i nowe związki.

Lepiej byłoby jednak, gdyby szczery dialog między małżonkami i umiejętność pielęgnowania ars amandi i życia małżeńskiego mogły uprzedzić trudności okresu drugiej młodości mężczyzny. Wówczas stałaby się ona drugą młodością dotychczasowego związku.

Fragment pochodzi z książki "Życie intymno-emocjonalne osób starszych" Agaty Kowgier (Impuls, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA