Głównym powodem występowania LOH (czyli przekwitania męskiego, andropauzy) jest niewydolność hormonalna jąder nadchodząca z wiekiem. Przede wszystkim chodzi o obniżoną produkcję testosteronu.
Okrzyknięty najbardziej „męskim” , niewątpliwie gra jedną z głównych ról w organizmie mężczyzny. Testosteron odpowiedzialny jest za libido i sprawność seksualną, stan fizyczny oraz psychiczny mężczyzny.
Zespołu LOH cechuje się:
- Zmniejszeniem seksualnego pożądania (libido) oraz jakości i częstości współżycia.
- Zmiennością nastroju z towarzyszącym zmniejszeniem aktywności intelektualnej.
- Zaburzeniami snu.
- Obniżeniem mięśniowej masy ciała z towarzyszącą utratą siły.
- Wzrostem ilości tkanki tłuszczowej.
- Zmniejszeniem owłosienia ciała i zmianami skórnymi.
- Zmniejszeniem gęstości mineralnej kości wywołującym osteopenię, osteoporozę i wzrost ryzyka złamań kości.
Erekcja
Najbardziej dotkliwymi „objawami” tego stanu są problemy z erekcją, ale także zburzenia w oddawaniu moczu, tycie, łysienie, problemy z pamięcią. Dolegliwości te znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, także pod względem nastroju i kondycji psychicznej.
Problemy z erekcją dotyczą 25% mężczyzn po 50. roku życia, co często przyczynia się do zachorowań na depresję, zmniejszenia poczucia własnej wartości, nieudanych prób współżycia, a w konsekwencji problemów w związku. Niejednokrotnie problemy z erekcją doprowadzają do całkowitej rezygnacji z życia seksualnego. Należy podkreślić, że kłopoty z erekcją nie równają się bezpłodności. Parametry spermiogramu często pozostają prawidłowe.
Polecamy: Depresja a płeć
Prostata i inne dolegliwości
Kolejnym problemem towarzyszącym andropauzie są zaburzenia związane z gruczołem krokowym, czyli prostatą. Objawiają się one problemem z oddawaniem moczu, nierzadko bolesnym. Takie dolegliwości wymagają konsultacji u urologa.
Obok problemów z prostatą, erekcją czy tyciem zaburzenia hormonalne przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia i osteoporozy. Z kolei duża nadwaga prowadzi do wszelkich dolegliwości wynikających z kłopotów z kręgosłupem. Niestety, LOH jest często przyczyną także pogorszenia się kondycji psychicznej mężczyzny, czyli nerwowości, pogorszenia zdolności kojarzenia i zaburzeń pamięci, zaburzeń snu, szybkiego męczenia się, poczucia braku kontroli nad zmianami w życiu i pracy.
Objawów towarzyszących andropauzie może być więcej. Jednak nie wszystko należy zrzucać na barki zaburzeń hormonalnych. Ważne miejsce zajmują też nałogi, sposób odżywiania się i styl życia. Wszystkie te czynniki wspólnie decydują o wkroczeniu przez mężczyznę w czas życiowych podsumowań, co może rzutować na jakość życia osobistego, rodzinnego i zawodowego.
Czytaj również: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o prostacie
Autor: dr n. med. Leszek Bergier, Członek Polskiego Towarzystwa Andrologicznego
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!