Sukces polskich projektów badawczych - nowe metody leczenia

Innowacyjne metody leczenia to owoc projektów badawczych, sfinansowanych przez Naukową Fundację Polpharmy /fot. Fotolia
W ramach cyklu projektów badawczych, finansowanych przez Naukową Fundację Polpharmy, opracowano nowoczesne terapie medyczne, m. in. nowy test na toksoplazmozę. Naukowcy podjęli się rekonstrukcji naczyń za pomocą terapii genowej serca oraz terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych, czytamy w „Rzeczpospolitej”.
/ 19.04.2011 11:46
Innowacyjne metody leczenia to owoc projektów badawczych, sfinansowanych przez Naukową Fundację Polpharmy /fot. Fotolia

Stypendia Naukowej Fundacji Polpharmy 2010/2011 trafiły w ręce młodych naukowców z całej Polski, którzy mogli dzięki nim zrealizować ambitne projekty badawcze, dotyczące m. in leczenia stwardnienia rozsianego, białaczki, raka jajnika czy chorób serca.

„Wyniki działalności fundacji: 55 grantów naukowych, 17 stypendiów doktoranckich, programy edukacyjne i wydawnicze – przerosły nasze oczekiwania”, dziękował wszystkim specjalistom Jerzy Starak, przewodniczący rady nadzorczej Polpharma SA. „Zgłaszane na konkurs projekty badawcze, w ocenie Rady Naukowej i recenzentów, są bardzo dobre, innowacyjne, naprawdę najwyższej jakości”.

Wśród sukcesów projektów badawczych znalazł się projekt pod kierownictwem prof. Józefa Kura z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Jego owocem są nowe testy na toksoplazmozę (laboratoryjne, jak i do użytku domowego), które, być może już za rok, znajdą się w powszechnym użyciu. Testy przydadzą się zwłaszcza ciężarnym, dla których zarażenie toksoplazmozą stanowi poważne powikłanie zdrowotne.

Innym ambitnym przedsięwzięciem była pomyślna próba zastosowania terapii genowej naczyń wieńcowych w chorobie niedokrwiennej serca, podjęta przez zespół pod kierunkiem prof. Witolda Rużyłło, dyrektora Instytutu Kardiologii w Warszawie. Ta skomplikowana, ale mało inwazyjna metoda, przynosi rezultaty w postaci zmniejszenia bólów dławicowych, towarzyszących wysiłkowi u osób z chorobą wieńcową. Można ją zastosować u 5-12% chorych, u których klasyczne metody nie odnoszą rezultatów.

Kolejna nowoczesna terapia – z zastosowaniem komórek macierzystych – również doczekała się ambitnego podejścia. Dr Klaudia Stangel-Wójcikiewicz z Kliniki Ginekologii i Położnictwa Collegium Medicum UJ w Krakowie zastosowała ten rodzaj terapii w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) u kobiet. Komórki macierzyste były wstrzykiwane w okolicy cewki moczowej dawczyni.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 19.04.2011 /am

Czytaj też: Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!