Kampania
Celem kampanii Światowego Dnia zdrowia jest zwrócenie uwagi na znaczny przyrost liczby ludności obszarów miejskich oraz, związanych z tym, dylematów urbanistycznych obejmujących m.in. dostęp do wody pitnej, stan środowiska naturalnego czy ryzyko związane z wybuchem epidemii chorób. Minimalizację problemów można osiągnąć poprzez odpowiednie planowanie przestrzeni miejskiej. Aby uzmysłowić społeczeństwu te kwestie, kampania „Człowiek i miasto” prowadzona jest w mediach społecznych, które dzięki swoim narzędziom ułatwiają angażowanie internautów w akcję zebrania 1000 miast – przestrzeni otwartych na publiczne zdrowie oraz 1000 istnień – opowieści wyróżniających się działaczy miejskich na rzecz zdrowia w mieście.
Utworzona strona internetowa umożliwia użytkownikom Internetu przyłączenie się do dyskusji, przesłania własnego nagrania wideo lub zdjęcia miejsca czy bohatera miejskiego. Kampania dostępna także w serwisach społecznościowych: Facebook, YouTube Flickr.
Zobacz także: Nabierz sił, zanim nadejdzie ciepło
Lekarze w Światowy Dzień Zdrowia
Święto Zdrowia obchodzone jest również przez polską służbę zdrowia. W zależności od województwa, organizowane są w taki dzień szkolenia pierwszej pomocy, warsztaty tematyczne, bezpłatne konsultacje medyczne, tematyczne konkursy dla dzieci i młodzieży, imprezy sportowe.
Medycy dołączają do świętowania także w branżowych serwisach społecznościowych. Klub Lekarzy przygotował sondę na temat wpływu urbanistyki na zdrowie człowieka. Każdy zarejestrowany użytkownik może oddać swój głos. Medycy są również zapraszani do dyskusji, gdzie mogą wyrazić swoją opinię o przestrzeni miejskiej i jej związku z stanem zdrowia. Wyniki zostaną opublikowane w serwisie po zakończeniu sondy.
Zobacz także: Grypa żołądkowa
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!