Syrop na kaszel - który wybrać? (10 preparatów bez recepty)

Syrop na kaszel mokry ma działanie odkrztuszające, na kaszel suchy łagodzi podrażnione gardło i hamuje odruch kasłania. Popularne preparaty na kaszel to: Thiocodin, Levopront czy syrop prawoślazowy. Czym się różnią?
Małgorzata Germak / 25.11.2019 13:14

Kaszel suchy lub mokry to częsta dolegliwość występująca przy przeziębieniu. W aptece znajdziesz wiele preparatów na kaszel dostępnych bez recepty. Najczęściej występują w formie tabletek lub syropów. Żeby wybrać najlepszy specyfik dla siebie, najpierw musisz wiedzieć, jaki masz kaszel.

Kaszel mokry

Kaszel mokry, inaczej wilgotny lub produktywny, rozpoznasz po odkrztuszaniu wydzieliny. Chorzy na kaszel mokry zwykle narzekają najbardziej nad ranem (po nocy zalega dużo wydzieliny). Może być on objawem infekcji lub alergii.

Syrop na kaszel mokry powinien ułatwiać wykrztuszanie i redukować ilość wydzieliny. Pamiętaj, żeby nie stosować preparatów wykrztuśnych na kaszel późnym popołudniem i wieczorem, bo możesz mieć kłopot ze spaniem. Przy mokrym kaszlu ważne jest, żeby dużo pić. Poza syropami z apteki jest też sporo domowych metod walki z kaszlem, takich jak ziołowe inhalacje czy syropy domowej roboty (świetny jest syrop z cebuli).

Kaszel suchy

Suchy kaszel nie powoduje odruchu odkrztuszania. Jest silny i bywa ostry, bo wynika z podrażnienia błony śluzowej gardła lub oskrzeli. To charakterystyczny objaw wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Uszkodzony nabłonek może być podrażniany zwykłym przepływem powietrza podczas mówienia czy oddychania, wywołując napad kaszlu. Chory poza tym czuje łaskotanie w gardle, nie ma zalegającej wydzieliny jak w kaszlu mokrym. Odgłos kasłania jest głuchy.

Wiele syropów na kaszel suchy działa na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym, zawierają one zwykle kodeinę lub dekstrometorfan. Przy stosowaniu tego typu preparatów trzeba uważać, bo mogą wchodzić w oddziaływanie z innymi lekami i wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.
Warto też wypróbować domowe sposoby na kaszel, wśród nich m.in są płukanki, zioła, rozgrzewające napary.

Jeśli jednak szukasz preparatu na kaszel z apteki bez recepty - zobacz przegląd redakcji - 10 syropów na kaszel.

Gdy doskwiera ci kaszel - nieważne, czy mokry, czy suchy, pamiętaj, by:

  • wietrzyć mieszkanie
  • nawilżać powietrze
  • pić dużo płynów
  • spacerować po świeżym powietrzu
  • wysypiać się.

Uwaga! Kiedy kaszel mimo stosowanych metod nie przechodzi, a wręcz nasila się lub gdy obserwujesz inne niepokojące objawy, jak np. ból w klatce piersiowej czy wysoką gorączkę, bezwzględnie udaj się do lekarza.

Więcej o objawach przeziębienia:Katar (zatokowy, sienny, infekcyjny) – jak się go szybko pozbyć? Przeziębienie - ile trwa, objawy, zarażanie, leki na przeziębienie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA