Kaszel suchy lub mokry to częsta dolegliwość występująca przy przeziębieniu. W aptece znajdziesz wiele preparatów na kaszel dostępnych bez recepty. Najczęściej występują w formie tabletek lub syropów. Żeby wybrać najlepszy specyfik dla siebie, najpierw musisz wiedzieć, jaki masz kaszel.
Kaszel mokry
Kaszel mokry, inaczej wilgotny lub produktywny, rozpoznasz po odkrztuszaniu wydzieliny. Chorzy na kaszel mokry zwykle narzekają najbardziej nad ranem (po nocy zalega dużo wydzieliny). Może być on objawem infekcji lub alergii.
Syrop na kaszel mokry powinien ułatwiać wykrztuszanie i redukować ilość wydzieliny. Pamiętaj, żeby nie stosować preparatów wykrztuśnych na kaszel późnym popołudniem i wieczorem, bo możesz mieć kłopot ze spaniem. Przy mokrym kaszlu ważne jest, żeby dużo pić. Poza syropami z apteki jest też sporo domowych metod walki z kaszlem, takich jak ziołowe inhalacje czy syropy domowej roboty (świetny jest syrop z cebuli).
Kaszel suchy
Suchy kaszel nie powoduje odruchu odkrztuszania. Jest silny i bywa ostry, bo wynika z podrażnienia błony śluzowej gardła lub oskrzeli. To charakterystyczny objaw wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Uszkodzony nabłonek może być podrażniany zwykłym przepływem powietrza podczas mówienia czy oddychania, wywołując napad kaszlu. Chory poza tym czuje łaskotanie w gardle, nie ma zalegającej wydzieliny jak w kaszlu mokrym. Odgłos kasłania jest głuchy.
Wiele syropów na kaszel suchy działa na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym, zawierają one zwykle kodeinę lub dekstrometorfan. Przy stosowaniu tego typu preparatów trzeba uważać, bo mogą wchodzić w oddziaływanie z innymi lekami i wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.
Warto też wypróbować domowe sposoby na kaszel, wśród nich m.in są płukanki, zioła, rozgrzewające napary.
Jeśli jednak szukasz preparatu na kaszel z apteki bez recepty - zobacz przegląd redakcji - 10 syropów na kaszel.
Gdy doskwiera ci kaszel - nieważne, czy mokry, czy suchy, pamiętaj, by:
- wietrzyć mieszkanie
- nawilżać powietrze
- pić dużo płynów
- spacerować po świeżym powietrzu
- wysypiać się.
Uwaga! Kiedy kaszel mimo stosowanych metod nie przechodzi, a wręcz nasila się lub gdy obserwujesz inne niepokojące objawy, jak np. ból w klatce piersiowej czy wysoką gorączkę, bezwzględnie udaj się do lekarza.
Więcej o objawach przeziębienia:Katar (zatokowy, sienny, infekcyjny) – jak się go szybko pozbyć? Przeziębienie - ile trwa, objawy, zarażanie, leki na przeziębienie
Syrop na kaszel suchy, Thiocodin
Jak można domyśleć się po nazwie, ten syrop zawiera kodeinę, która działa przeciwkaszlowo - hamuje odruch i redukuje częstotliwość napadów. Druga substancja czynna - sulfogwajakol ma działania wykrztuśne. We wskazaniach w ulotce podkreślone jest, że syrop służy do leczenia kaszlu suchego. Ma smak truskawkowy.
Syrop na kaszel suchy, Levopront
Działa nie tylko przeciwkaszlowo, ale też rozkurczająco na oskrzela. Substancja czynna - lewodropropizyna - używana jest do leczenia kaszlu o różnym pochodzeniu (związanego z zakażeniem górnych i dolnych dróg oddechowych, ale też w przypadku krztuśca). Syrop zlecany jest do objawowego leczenie kaszlu suchego. Preparat może wywoływać senność i u niektórych zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów.
Syrop na kaszel suchy, Syrop prawoślazowy
Nadaje się do łagodzenia podrażnionej błony śluzowej gardła i do leczenia kaszlu w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych. W syropie znajdują się związki śluzowe korzenia prawoślazu, które mają działanie łagodzące i powlekające. Syrop przynosi ulgę podczas napadów suchego kaszlu.
Syrop na kaszel i odkrztuszanie, Pulneo
Syrop zawiera substancję czynną fenspiryd, która wykazuje działanie przeciwzapalne i rozkurczające oskrzela. Preparat łagodzi obrzęk i podrażnienia, poza tm hamuje wydzielanie śluzu w oskrzelach oraz ma działanie przeciwkaszlowe. Pulneo jest stosowany do objawowego leczenia kaszlu i odkrztuszania.
Syrop na kaszel różnego pochodzenia, Sinecod
Syrop działa na kaszel różnego pochodzenia. Sinecod łagodzi kaszel, nie uzależnia. Nie powinien być stosowany dłużej niż tydzień u podawany dzieciom poniżej 3. roku życia. Syrop może wchodzić w interakcje z lekami wykrztuśnymi. U niektórych osób może wywoływać senność i wpływać na zdolność kierowania pojazdami.
Syrop na kaszel suchy i ostry, Supremin
Syrop jest zalecany na suchy i ostry kaszel. Mogą stosować go dorośli i dzieci powyżej 2. roku życia. Zmniejsza natężenie i częstość kaszlu, hamuje odruch kaszlowy. Syrop także rozszerza skrzela.
Syrop na kaszel mokry, Flavamed
Ten syrop jest wskazany w chorobach z zaburzeniami transportu i wytwarzania śluzu - ułatwia odkrztuszanie podczas kaszlu. Działa rozrzedzająco na wydzielinę, powodując, że robi się wodnista i łatwiejsza do usunięcia.
Syrop na kaszel suchy i odkrztuszanie, Herbapect
Syrop zalecany jest na suchy kaszel i w trudnościach z odkrztuszaniem. Zawiera wyciąg tymiankowy, nalewkę z pierwiosnka i substancję czynną, które zwalczają kaszel i udrażniają drogi oddechowe.
Syrop na kaszel mokry, Prospan
To ziołowy lek, ma działanie wykrztuśne. Zawiera wyciąg z bluszczu, który rozrzedza gęsty śluz, powoduje rozkurcz mięśni oskrzelowych i ułatwia pozbycie się wydzieliny. Syrop łagodzi uczucie duszności towarzyszące kaszlowi.
Syrop na kaszel suchy i mokry, GrinTuss
To syrop na kaszel suchy i mokry. Chroni błonę śluzową gardła, łagodzi kaszel bez tłumienia odruchu kaszlowego. Zawiera miód, kompleks molekularny żywic, olejki eteryczne i naturalne aromaty. Ma działanie nawilżające, redukuje tarcie w krtani.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!