Szef WHO o małpiej ospie: jedno z ogromnych wyzwań dla współczesnego świata

małpia ospa WHO fot. Adobe Stock, olrat
Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia określił małpią ospę jako nowe „ogromne” wyzwanie dla globalnej społeczności, obok pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie. WHO ostrzegła również przed kolejnymi przypadkami zakażeń wirusem małpiej ospy.
/ 23.05.2022 09:39
małpia ospa WHO fot. Adobe Stock, olrat

Podczas gdy docierają do nas informacje, że rozprzestrzeniająca się właśnie w kolejnych krajach małpia ospa, nie stanowi zagrożenia dla większej liczby ludzi, Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed kolejnymi przypadkami. Podczas przemówienia w Genewie, szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział, że świat stoi przed ogromnymi wyzwaniami, w tym COVID-19, inwazją na Ukrainę i małpią ospą.

Stoimy w obliczu ogromnej konwergencji chorób, suszy, głodu i wojny, napędzanych zmianami klimatycznymi, nierównościami i rywalizacją geopolityczną
– dodał szef WHO.

W piątek Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała komunikat, w którym podała, że eksperci pracują nad lepszym zrozumieniem zakresu i przyczyny wybuchu epidemii małpiej ospy.

Wirus [małpiej ospy - red.] jest endemiczny w niektórych populacjach zwierząt w wielu krajach, co prowadzi do okazjonalnych epidemii wśród miejscowej ludności i podróżnych. Ostatnie epidemie zgłoszone do tej pory w 11 krajach są nietypowe, ponieważ występują w krajach nieendemicznych
– przeczytamy w komunikacie WHO.

Coraz więcej zakażonych małpią ospą 

Do tego momentu przypadki małpiej ospy zostały wykryte w kolejnych krajach – potwierdzono zachorowania m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Hiszpanii, Belgii, Austrii, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, USA, Australii, Izraelu.

Liczba rozpoznanych przypadków małpiej ospy w tych państwach zbliża się do 100, a około 50 przypadków jest badanych. WHO nie podaje nazw krajów, w których są kolejne podejrzenia.

W Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoznano już 20 zakażeń, zalecono samodzielną izolację przez 3 tygodnie osobom, które miały styczność z chorym lub mają objawy małpiej ospy.

Belgia jako pierwszy kraj wprowadziła 3-tygodniową kwarantannę dla osób zakażonych małpią ospą.

Czym jest małpia ospa?

Małpia ospa jest rzadką chorobą wywołaną przez wirus występujący głównie w Afryce Środkowej i Zachodniej w pobliżu tropikalnych lasów deszczowych. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez bezpośredni kontakt z chorym, zmianami skórnymi lub płynami ustrojowymi człowieka lub zwierzęcia. Możliwe jest też zarażenie się drogą kropelkową przy bliskim kontakcie.

Objawy małpiej ospy to gorączka, bóle mięśniowe, powiększenie węzłów chłonnych i wysypka – najpierw plamy, następnie pęcherzyki, krosty i strupy. Choroba trwa 2-4 tygodnie. Śmiertelność z powodu małpiej ospy w zależności od źródeł wynosi 1-11% zarażonych osób.  

Małpia ospa rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt, reakcja powinna koncentrować się na osobach dotkniętych chorobą i ich bliskich kontaktach. Osoby, które mają bliski kontakt z osobą zakaźną, są bardziej narażone na infekcję: dotyczy to pracowników służby zdrowia, domowników i partnerów seksualnych
- informuje WHO.

Oprócz unikania kontaktu z chorymi i izolacji, przed małpią ospą chronić może zastrzyk. Według ekspertów zachorowaniu na małpią ospę zapobiega w 85% szczepionka przeciw ospie prawdziwej (czarnej ospie).

Czytaj także:
Czarna ospa (ospa prawdziwa): czym jest, objawy, szczepionka
Ospa u dorosłych - objawy, jak wygląda, leczenie (zdjęcia ospy)
Przy ospie trzeba zrezygnować z kąpieli? Obalamy mity o ospie i półpaścu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA