Szkarlatyna jest wynikiem zakażenia paciorkowcem z grupy A. Najczęściej chorują na nią dzieci, zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Jest chorobą dość rzadką, ale niebezpieczną. Jak ją rozpoznać?
Objawy szkarlatyny
Po 2-4 dniach od kontaktu z chorym pojawiają się pierwsze objawy takie jak ból gardła, gorączka nawet do 40 stopni Celsjusza, zaczerwienione migdałki i biały nalot na języku, który po 2-3 dniach przybiera malinowy kolor.
Charakterystycznym symptomem jest też wysypka towarzysząca szkarlatynie – drobne czerwone kropeczki pokrywają skórę chorego i mogą swędzieć. Pojawia się ich najwięcej pod pachami i w okolicy pachwin, nie ma ich za to przy ustach i nosie.
Gdy wysypka ustępuje, skóra zaczyna się łuszczyć. Proces ten trwa nawet dwa tygodnie.
O tym, jakie jeszcze objawy powinny nas zaalarmować, zobaczycie na powyższym filmie. Przypominamy: szkarlatynę należy skonsultować z lekarzem, ponieważ przy jej leczeniu konieczny jest antybiotyk! W innym przypadku u chorego może dojść do groźnych dla zdrowia powikłań.
Szkarlatyna u dziecka - objawy i leczenie
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!