Szkarlatyna – objawy choroby

Szkarlatyna wymaga podawania antybiotyków, warto więc wiedzieć, jakie objawy na nią wskazują.
Marta Słupska / 14.04.2017 10:57

Szkarlatyna jest wynikiem zakażenia paciorkowcem z grupy A. Najczęściej chorują na nią dzieci, zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Jest chorobą dość rzadką, ale niebezpieczną. Jak ją rozpoznać?

Objawy szkarlatyny

Po 2-4 dniach od kontaktu z chorym pojawiają się pierwsze objawy takie jak ból gardła, gorączka nawet do 40 stopni Celsjusza, zaczerwienione migdałki i biały nalot na języku, który po 2-3 dniach przybiera malinowy kolor.

Charakterystycznym symptomem jest też wysypka towarzysząca szkarlatyniedrobne czerwone kropeczki pokrywają skórę chorego i mogą swędzieć. Pojawia się ich najwięcej pod pachami i w okolicy pachwin, nie ma ich za to przy ustach i nosie.

Gdy wysypka ustępuje, skóra zaczyna się łuszczyć. Proces ten trwa nawet dwa tygodnie.

O tym, jakie jeszcze objawy powinny nas zaalarmować, zobaczycie na powyższym filmie. Przypominamy: szkarlatynę należy skonsultować z lekarzem, ponieważ przy jej leczeniu konieczny jest antybiotyk! W innym przypadku u chorego może dojść do groźnych dla zdrowia powikłań.

Szkarlatyna u dziecka - objawy i leczenie

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/27.04.2017 23:27
przy świerzbie pojawiają sie charakterystyczne pręgi, takie blade, masz cos takiego?
/27.04.2017 22:44
@izia raczej krostki..grudki. obawiam sie ze to jakis swierzbb:<
/26.04.2017 22:58
a w jakiej postaci ta wysypka? w sensie, grudkowata, krostki, bąble? to może być objaw wielu chorób.
POKAŻ KOMENTARZE (1)