Szkarlatyna jest ostrą chorobą zakaźną, która daje liczne powikłania, dlatego należy ją leczyć pod ścisłą kontrolą lekarza.
Co powoduje chorobę?
Przyczyną jest zakażenie paciorkowcem. Dochodzi do niego drogą kropelkową od nosiciela bakterii lub chorego dziecka. Okres wylęgania wynosi 2–5 dni. W tym czasie nie występują żadne objawy szkarlatyny.
Jakie są objawy?
Choroba zaczyna się wysoką gorączką, bólami brzucha, a także gwałtownymi wymiotami. Samopoczucie dziecka jest bardzo złe. Następnie dołącza się silny ból gardła, które jest bardzo czerwone ("lakierowane"), a na migdałkach pojawiają się czopy ropne. Dziecko nie może przełykać. Węzły chłonne szyi są powiększone i bolesne.
Równocześnie z gorączką lub następnego dnia na tułowiu i twarzy pojawia się drobnoplamista, czerwona wysypka, która może być bardzo rozległa. Twarz dziecka jest czerwona, "płonąca" (stąd "płonica" – inna nazwa szkarlatyny). Charakterystyczne jest, że jedynym miejscem pozbawionym wysypki jest trójkąt wokół nosa i ust.
Po kilku dniach choroby język dziecka staje się obrzęknięty i czerwony, a brodawki smakowe są powiększone – to tzw. język malinowy. Po dwóch tygodniach od ustąpienia wysypki skóra na tułowiu dziecka zaczyna się łuszczyć, szczególnie silnie na stopach i dłoniach. Właśnie po tym można rozpoznać przebytą szkarlatynę, nawet jeśli wstępnie wysypka została zakwalifikowana inaczej.
Jak leczyć?
Dziecko musi zostać zbadane przez pediatrę. Konieczne jest podawanie antybiotyku (penicyliny) przez 10–14 dni. Leczenia nie wolno przerywać, nawet jeśli dziecko czuje się dobrze. Na początku choroby należy podawać leki przeciwgorączkowe.
Chory powinien leżeć w łóżku i być izolowany od innych dzieci. Aby potwierdzić zakażenie paciorkowcem, można wykonać posiew wymazu z gardła. W badaniu krwi stwierdza się wysoką ilość białych krwinek i ASO (antystreptolizyny). Ze względu na możliwość powikłań w ciągu 2–3 tygodni dziecko powinno się zgłosić na kontrolę u lekarza.
Jakie bywają powikłania?
Najczęstsze jest zapalenie kłębków nerkowych – może wystąpić w 2–3 tygodnie po przechorowaniu szkarlatyny, dlatego w tym okresie należy kontrolnie zmierzyć dziecku ciśnienie i zrobić badanie moczu. Powikłaniem bywa też zapalenie zatok, ucha środkowego, węzłów chłonnych lub ropne zapalenie skóry.
Czy są szczepionki?
Nie. Przechorowanie szkarlatyny też nie daje trwałej odporności. Dziecko może chorować kilkakrotnie.
Radziła: prof. Maria Korzon, pediatra onkolog
Masz pytanie dotyczące zdrowia dziecka? Zadaj je na zdrowybobas.pl
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!