Nastoletni samobójcy/fot. Fotolia

Tylko co dziesiąty nastolatek zna numer telefonu zaufania

Zdecydowana większość nastolatków nie wie, pod jakim numerem telefonu można zasięgnąć anonimowej porady i uzyskać pomoc – wynika z badania przeprowadzonego w marcu dla Fundacji Dzieci Niczyje. W czasie akcji Dni Telefonów organizatorzy i rozmaite placówki rozpowszechniali informacje o telefonach zaufania.
/ 15.06.2012 12:47
Nastoletni samobójcy/fot. Fotolia

Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży pod numerem 116 111. Przeprowadzona przed Fundację akcja dowiodła niestety, że zaledwie 10% nastolatków wie, gdzie może zadzwonić po pomoc w trudnej sytuacji życiowej (według badań Millward Brown SMG/KRC dla Fundacji Dzieci Niczyje, marzec 2012).

Dzień Telefonów Zaufania Dla Dzieci (17 maja) był okazją do rozpoczęcia akcji Dni Telefonów dla Dzieci. Akcja miała na celu informowanie najmłodszych oraz młodzieży o telefonach zaufania, dzięki którym mogą zasięgnąć porady i otrzymać pomoc. Brały w niej udział biblioteki, szkoły i organizacje z całego kraju.

„Głównym celem konkursu z okazji Dnia Telefonów dla Dzieci było poinformowanie dzieci i młodzieży o możliwościach pomocy telefonicznej. Zdarza się, że młodzi ludzie nie wiedzą, do kogo zwrócić się z problemem. Mogą wstydzić się porozmawiać z rodzicami, nie chcieć nikogo martwić, czy obawiać się reakcji dorosłych. Ważne, żeby wiedzieli, że w takich sytuacjach jest ktoś, kto ich wysłucha. Anonimowo, nie oceniając, po prostu wspierając” ­– mówi Lucyna Kicińska z Fundacji Dzieci Niczyje.  

Nagrody główne – po 2 tys. zł. na zakup laptopa dla danej placówki – otrzymały trzy inicjatywy: projekt Szkoły Podstawowej w Starym Kraszewie, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Strzelcach Opolskich oraz Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim. Nagrody ufundował Minister Spraw Wewnętrznych – Jacek Cichocki.

Polecamy: Telefony zaufania

Źródło: materiały prasowe/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!