Prowadzone w Danii badania objęły niemal 200 000 osób. W sumie rozpoznano nowotwory skóry u około 18 000 uczestników - były to przede wszystkim rak podstawnokomórkowy oraz kolczystokomórkowy, rzadziej występowały bardziej złośliwe odmiany, na przykład czerniak.
Jak się okazało, pacjenci przyjmujący regularnie aspirynę lub podobne leki przeciwzapalne (ibupropen, naproksen) chorowali na nowotwory skóry przeciętnie o 15 proc. rzadziej w przypadku raka kolczystokomórkowego, a o 13 proc. - w przypadku czerniaka. Rak podstawnokomórkowy występował równie często niezależnie od przyjmowania bądź nie leków przeciwzapalnych. Leki przeciwzapalne były przyjmowane głównie jako profilaktyka chorób serca i dla złagodzenia bólów stawów. Im wyższa dawka i dłuższy czas podawania, tym mniejsze było ryzyko nowotworu.
Komentujący te wyniki eksperci zaznaczają, że najlepszym sposobem na uniknięcie raka skóry nadal pozostaje unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne i stosowanie ochronnych preparatów.
Wcześniejsze badania wskazywały, że leki przeciwzapalne mogą zapobiegać wielu rodzajom nowotworów. Mają też jednak niekorzystne działania uboczne, na przykład mogą powodować krwawienia z przewodu pokarmowego. (PAP)
Informacja pochodzi z serwisu PAP - Nauka w Polsce.
Zobacz także: Czy aspiryna może być niebezpieczna?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!