V Światowy Dzień Antykoncepcji

V Światowy Dzień Antykoncepcji. Na pytania odpowiadali prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski  i dr Katarzyna Korpolewska.
26 września obchodziliśmy w Polsce V Światowy Dzień Antykoncepcji pod hasłem: Niecodzienne metody hormonalne – istotny temat. Kampania ma na celu zwiększenie wiedzy u kobiet na temat możliwości świadomego planowania macierzyństwa.
/ 27.09.2011 15:30
V Światowy Dzień Antykoncepcji. Na pytania odpowiadali prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski  i dr Katarzyna Korpolewska.

Jak wiele Polki wiedzą o antykoncepcji?

Antykoncepcja i odpowiedni dobór środków zapobiegających ciąży jest w Polsce wciąż tematem tabu. Kobiety, które już zdecydowały się na hormonalne metody antykoncepcji i stosują je od wielu lat, wielokrotnie nie mają pełnej wiedzy na ten temat i mają wiele pytań, które wstyd jest im zadawać.

Osoby, które stosują antykoncepcję hormonalną, są już do niej przekonane i dlatego poszukują informacji na jej temat. Na postawę – w tym także wobec antykoncepcji składają się: wiedza – ktoś dostarcza nam informacji lub same ich poszukujemy, nastawienie pozytywne lub negatywne, zachowania – odrzucamy antykoncepcję, decydujemy się na nią i wybieramy jedną z metod” – mówi dr Katarzyna Korpolewska, psycholog i wykładowca wyższych uczelni.

50 lat antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna ma już 50 lat. Pierwsze metody hormonalnej regulacji cyklu kobiecego wprowadzane były w latach 60-tych ubiegłego wieku. Od tamtego czasu terapia zmieniła się diametralnie. Wprowadzono wiele nowych leków, które miały mniej działań niepożądanych i wyższą skuteczność.

Dzisiaj to kobieta decyduje, którą metodę antykoncepcji będzie stosowała. Może próbować i zmieniać oraz wybierać terapię najbardziej dla siebie wygodną. Zawsze jednak proces prób i wyborów powinien odbywać się pod okiem ginekologa, który będzie czuwał nad zdrowiem pacjentki.

„Decydując się na wybór sposobu antykoncepcji lekarz ginekolog powinien z pacjentką porozmawiać na temat tego, czy ona uznaje się za osobę systematyczną, czy będzie dokładnie pamiętała o przyjmowaniu tabletek. Dość często pacjentka mówi do ginekologa – niech Pan poszuka czegoś innego, bo ja na pewno zapomnę
o codziennym stosowaniu antykoncepcji. Wtedy lekarz powinien szukać takiej techniki, która będzie dla pacjentki w dużym stopniu niezależna” –
mówi prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski – Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie.

Zobacz też: Wskaźnik Pearla - skuteczność antykoncepcji

Źródło: materiały prasowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA