Wścieklizna w Szczecinie – obszary zagrożone chorobą

wścieklizna fot. Fotolia
Z powodu znalezienia zarażonego wścieklizną nietoperza w Szczecinie wyznaczono obszar, na którym należy zachować szczególną ostrożność. Na co trzeba uważać i jakie są objawy wścieklizny?
Marta Słupska / 07.09.2016 10:11
wścieklizna fot. Fotolia

Wścieklizna w Szczecinie

Od kilku dni przed wjazdem do Szczecina można natknąć się na tabliczki „Uwaga! Wścieklizna, obszar zagrożony". Powodem jest znalezienie w mieście zarażonego tą chorobą nietoperza.

Szczególnie uważać powinni mieszkańcy Szczecina z osiedli: Niebuszewo, Pogodno, Zawadzkiego-Klonowica, Śródmieście-Północ, Śródmieście-Zachód i Centrum. Na tych obszarach zaleca się ponadto trzymanie zwierząt domowych na uwięzi lub w zamknięciu. Zakazane jest organizowanie eventów takich jak targi, konkursy czy pokazy z udziałem zwierząt szczególnie narażonych na wściekliznę (kotów, psów).

Wspomnianego nietoperza znaleziono przy ul. Kochanowskiego. Był na tyle słaby, że jeden z mieszkańców zawiózł go do lecznicy weterynaryjnej, gdzie zwierzę padło i zostało przebadane. Wtedy okazało się, że jest zarażone wirusem wścieklizny.

Zgodnie z rozporządzeniem osoby chcące podróżować ze zwierzętami poza obszar określony jako zagrożony wścieklizną powinny zgłosić ten fakt do powiatowego lekarza weterynarii.

Wścieklizna - fakty i mity

Objawy wścieklizny

Wścieklizna jest bardzo groźną chorobą odzwierzęcą – wirusową i zakaźną. Prowadzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Najczęstszą drogą zakażenia jest pogryzienie bądź oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych przez chore zwierzę. Możliwe jest też, że wścieklizną można się zarazić poprzez wdychanie wirusa zawartego w powietrzu w jaskiniach, w których mieszkają chore nietoperze.

Przypomnijmy, że naszą czujność powinny wzbudzić zbyt ufne zwierzęta – w szczególności sarny, lisy i dziki. Jeśli podchodzą do człowieka i dają się głaskać, oznacza to, że utraciły instynkt samozachowawczy i nie należy ich dotykać.

Zakażone zwierzę, np. pies lub kot, w ciągu tygodnia zmienia swoje zachowanie – dotychczas spokojne mogą stać się agresywne (i odwrotnie). Obserwuje się u nich porażenia kończyn, niedowłady, wyciek śliny i zaburzenia połykania. Po krótkim czasie dochodzi do śmierci. 

Wścieklizna - co robić, gdy podejrzewamy zarażenie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA