Zapalenie zatok – kiedy do lekarza?

Zapaleniu zatok towarzyszy charakterystyczny ból – rozpierający, tępy, promieniujący/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Zapalenie zatok jest powszechną chorobą dotykającą wiele osób. Często pacjenci próbują leczyć się na własną rękę, jednak nie zawsze domowe sposoby są skuteczne. Zaniedbanie zapalenia zatok prowadzi nawet do śmierci. Kiedy należy zwrócić się do lekarza?
/ 01.12.2011 14:29
Zapaleniu zatok towarzyszy charakterystyczny ból – rozpierający, tępy, promieniujący/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Przyczyny i objawy

Zapaleniu zatok towarzyszy charakterystyczny ból – rozpierający, tępy, promieniujący – spowodowany stanem zapalnym części powietrznych czaszki. Ból nasila się przy pochylaniu do przodu. Dyskomfort związany z zapaleniem zatok jest największy zaraz po przebudzeniu, gdyż przez całą noc wydzielina jest gromadzona w zatokach. Dolegliwości zmniejszają się w ciągu dnia. Oprócz charakterystycznego bólu występują objawy dodatkowe, takie jak gorączka czy uczucie wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła.

Zobacz też: Kiedy zatoki bolą?

Zatoki wołają o pomoc

Zapalenie zatok może przenosić się na sąsiadujące struktury. Dlatego w pierwszych chwilach po wykryciu niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza. Skutecznym sposobem leczenia jest przyjmowanie antybiotyków. Leczenia nie powinno się przerywać nawet, jeśli objawy zapalenia wcześniej ustąpią. W przeciwnym razie pacjent jest narażony na powikłania kości twarzoczaszki, oczu czy zapalenia naczyń.

Zobacz też: Zapalenie zatok u dzieci - jak im przeciwdziałać?

Niebezpieczne powikłania

Najgroźniejszym powikłaniem zapalenia zatok jest zapalenie ośrodkowego układu nerwowego. Jest to związane z bardzo cienką warstwą kości, która odgranicza zatoki od tkanki mózgowej. Infekcja może przenosić się zarówno przez kości, jak i naczynia. Może dojść też do tworzenia się ropni, a także zapalenia opon mózgowych. Objawami tych zaburzeń są zmiany osobowości, bóle głowy, zaburzenia świadomości i problemy ze wzrokiem.

W skrajnych przypadkach może dojść nawet do drgawek, śpiączki i śmierci.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA