Kiedy zatoki bolą?

Nieznośny ból głowy, obrzęk błony śluzowej – oto efekty zapalenia zatok, które może skutecznie uprzykrzyć życie. Wspomnianym objawom zazwyczaj towarzyszy uporczywy ból głowy, który może trwać nawet do kilku tygodni. Czy wiesz, co go wywołuje i jak z nim walczyć?/fot. Fotolia fot. Fotolia
Nieznośny ból głowy, obrzęk błony śluzowej – oto efekty zapalenia zatok, które może skutecznie uprzykrzyć życie. Wspomnianym objawom zazwyczaj towarzyszy uporczywy ból głowy, który może trwać nawet do kilku tygodni. Czy wiesz, co go wywołuje i jak z nim walczyć?
/ 10.10.2011 12:40
Nieznośny ból głowy, obrzęk błony śluzowej – oto efekty zapalenia zatok, które może skutecznie uprzykrzyć życie. Wspomnianym objawom zazwyczaj towarzyszy uporczywy ból głowy, który może trwać nawet do kilku tygodni. Czy wiesz, co go wywołuje i jak z nim walczyć?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Zatoki – ma je każdy z nas

Każdy człowiek posiada cztery pary zatok, które połączone są z jamą nosową. Wyściela je specjalna błona śluzowa, której zadaniem jest oczyszczanie i nawilżanie poprzez wydzielinę.

Zobacz też: Jak zbudowane są zatoki?

Wina zapalenia zatok

Zapalenie zatok powoduje obrzęk wspomnianej błony śluzowej i jej zaczerwienienie, niedrożność przegród nosowych, problemy z węchem, utrudnione opróżnianie z wydzieliny oraz ból głowy.

Silny ból głowy, zazwyczaj w okolicy czoła, pojawia się przy ostrym zapaleniu zatok. Często towarzyszą mu podwyższona temperatura i nieżyt nosa.

Zatokowy ból głowy…

…uznawany jest za objaw zapalenia zatok średnio w 40–50% przypadków tej choroby. Zazwyczaj pacjenci uskarżają się na ból między oczami, w okolicach czoła lub szczęki. Może się jednak zdarzyć, że o zapaleniu zatok świadczy ból w okolicy potylicy.

Poza za tym zapalenie zatok sitowych może pojawić się w okolicach skroni (komórki sitowe przednie), a nawet promieniować do wyrostka sutkowatego (komórki sitowe tylne).

Zatokowy ból głowy skutecznie potrafi uprzykrzyć życie. Nasila się przy nawet niewielkich ruchach głową. Negatywnie wpływa na samopoczucie. Chory może odczuwać pogorszenie nastroju, spadek energii, zmęczenie.

Przewlekłe zapalenie zatok

Ten rodzaj zapalenia zatok charakteryzuje się regularnie powtarzającym się bólem głowy, który nasila się np. podczas schylania się.

Przewlekłe zapalenie zatok trwa minimum trzy miesiące i bywa bardzo uciążliwe.

Można je leczyć za pomocą środków przeciwbólowych, jednak zaleca się wizytę u lekarza i dokładne zbadanie przyczyny oraz ustalenie toku leczenia.

Jak leczyć?

Jeśli zatokowy ból głowy oraz inne objawy zapalenia zatok utrzymują się od kilku dni – należy zgłosić się do lekarza. Nie wolno ich lekceważyć i próbować samodzielnego leczenia.

Przed postawieniem ostatecznej diagnozy lekarz powinien zlecić wykonanie badanie rentgenowskiego. Niektórzy lekarze rezygnują ze wspomnianego badania na rzecz tomografii komputerowej. Leczenie zazwyczaj polega na podawaniu antybiotyków, środków przeciwbólowych, kropli do nosa. Niekiedy może być konieczne wykonanie zabiegu oczyszczającego zatoki poprzez ich płukanie.

Zobacz też: Leczenie farmakologiczne w zatokowym bólu głowy

Masaż leczy zatoki?

Specjaliści od naturalnej terapii uważają, że masaż może pomóc w pozbyciu się lub zminimalizowaniu bólu zatok czołowych. W tym celu stosuje się refleksoterapię, która polega na umiejętnym uciskaniu (masowaniu) określonych punktach na stopach. Mowa o koniuszkach palców u stóp.

Lekceważenie bólu zatok i towarzyszącemu bólowi głowy może być tragiczne w skutkach. Przede wszystkim może dojść do zapalenia opon mózgowych. Poza tym mogą pojawić się ropniaki wewnątrzczaszkowe. Niekiedy odnotowuje się także obrzęki powiek oraz zaburzenia widzenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA