Zdemaskujmy chłoniaka 15 września!

Co roku w Polsce u kilku tysięcy osób rozpoznaje się chłoniaka. Ostatnie statystyki wskazują, że największa zachorowalność na tę chorobę dotyczy mężczyzn z województwa podkarpackiego. Aby zwiększyć wiedzę nt. tej choroby Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” 15 września – podczas obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach – przeprowadzi akcję informacyjną. Zdrowie.wieszjak.polki.pl jest patronem medialnym akcji.
/ 11.09.2013 10:22

15 września w różnych rejonach Polski zostanie zorganizowana sonda uliczna połączona z akcją informacyjną na temat chłoniaków. Ankieterzy zapytają mieszkańców Krakowa, Rzeszowa i Wrocławia m.in. o znajomość objawów chłoniaków. Będą również rozdawać materiały edukacyjne na temat tej choroby.

Akcji sondażowo-edukacyjnej towarzyszyć będą emisje spotu edukacyjnego na temat objawów chłoniaków w komunikacji miejskiej w różnych rejonach Polski. Spoty będą prezentowane m.in. w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Trójmieście.

„Zdemaskuj chłoniaka” to hasło ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej zainicjowanej w maju 2008 r. Podstawowym celem kampanii jest edukacja społeczeństwa w kierunku właściwego rozpoznawania objawów nowotworów układu chłonnego i nielekceważenia niepokojących symptomów choroby.

Patronem Honorowym kampanii jest Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Patronat merytoryczny objęli: Polska Unia Onkologii, Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Partnerem kampanii jest Roche Polska. Działania Stowarzyszenia dotyczące kampanii „Zdemaskuj chłoniaka” uzyskały aprobatę Małżonki Prezydenta RP, Pani Anny Komorowskiej.

Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Lymphoma Coalition – międzynarodowej organizacji, zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów z całego świata. Działania podejmowane na całym świecie z tej okazji mają upowszechniać wiedzę o nowotworach układu limfatycznego, ich objawach, metodach diagnozy oraz leczenia.

Polecamy: Czy mam chłoniaka? (historie choroby)

Źródło: Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki  „Przebiśnieg”/ HealthWay/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!