Czy chłoniak żołądka jest równie groźny jak rak?

Czy chłoniak żołądka jest równie groźny jak rak?
Nie każdy nowotwór żołądka to rak. Oprócz raka w żołądku może dojść do niekontrolowanego rozrostu tkanki limfatycznej - w ten sposób powstają chłoniaki. Pierwotne chłoniaki żołądka są rzadkie i stanowią zaledwie 2% wszystkich chłoniaków i około 6% nowotworów żołądka. Niemniej jednak są one nowotworami złośliwymi i warto wiedzieć jakie zagrożenie ze sobą niosą.
/ 15.05.2017 13:39
Czy chłoniak żołądka jest równie groźny jak rak?

Skąd się biorą chłoniaki?

Niewątpliwie jedną z najczęstszych przyczyn powstawania chłoniaków żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Aż u 80% osób z chłoniakami żołądka wykazano obecność tego drobnoustroju. Infekcja H. pylori prowadzi do powstania tzw. chłoniaków typu MALT, czyli wywodzących się z tkanki limfatycznej błony śluzowej żołądka. Co ciekawe, po wyleczeniu zakażenia w znacznej większości przypadków obserwuje się samoistne ustępowanie chłoniaków.
Zakażenie H. pylori związane jest ponadto z powstawaniem zapalenia błony śluzowej żołądka, tworzeniem owrzodzeń dwunastnicy i żołądka, a w części przypadków, po wielu latach trwania, z rozwojem raka żołądka.

Objawy chłoniaków żołądka

Choroba stosunkowo długo, nawet latami, może przebiegać bezobjawowo, a jeśli już pojawią się dolegliwości, są one niecharakterystyczne i często mylnie mogą być rozpoznawane inne choroby, np. choroba wrzodowa. Do najczęstszych objawów należą: ból i dyskomfort w nadbrzuszu, uczucie pełności w brzuchu, odbijania, nudności, wymioty, utrata apetytu. Ponadto obserwuje się objawy ogólne chłoniaków, takie jak: stany podgorączkowe, nocne poty, chudnięcie. Dosyć często w momencie rozpoznania stwierdzane są już cechy uogólnienia choroby: zajęcie szpiku kostnego, węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej i innych.

Warto wiedzieć: Na czym polega profilaktyka piersi?

Rozpoznanie i leczenie

Diagnozę stawia się po wykonaniu gastroskopii, podczas której pobierane są wycinki błony śluzowej żołądka i następnie badane pod mikroskopem. Leczenie chłoniaków przede wszystkim zaczyna się od wyleczenia zakażenia Helicobacter pylori. Zwykle stosuje się trójlekowy schemat leczenia, w skład którego wchodzą dwa antybiotyki oraz inhibitor pompy protonowej (lek hamujący wydzielanie kwasu solnego). Skuteczne zwalczenie bakterii powoduje, że u ponad połowy pacjentów dochodzi do samoistnego ustąpienia chłoniaka. Pacjenci tacy wymagają następnie jedynie regularnych, okresowych badań kontrolnych i gastroskopii. A co z pozostałą połową chorych? Jeśli chłoniak nie ustępuje po leczeniu zakażenia, należy rozważyć leczenie operacyjne, chemioterapię lub połączenie obu tych metod. Ich skuteczność jest zbliżona; zaletą chemioterapii, pomimo jej toksyczności, jest fakt, że pacjent zachowuje cały żołądek.

Polecamy: Jak uwarunkowania genetyczne wpływają na rozwój guzów mózgu?

Chłoniaki żołądka występują dość rzadko, jednak warto wiedzieć o istnieniu takiej choroby i objawach jakie powoduje, gdyż, odpowiednio wcześnie wykryta, daje szansę na skuteczne wyleczenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA