Zimowe choroby oskrzeli i płuc

Zimowe choroby fot. Dreamstime
Jeśli objawy przeziębienia, kaszel i osłabienie, nie mijają po tygodniu, koniecznie idź do lekarza. To może być zapalenie oskrzeli lub płuc. Nie wolno ich lekceważyć!
/ 14.12.2010 13:29
Zimowe choroby fot. Dreamstime
Sprawdź, na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę, by nie przeoczyć symptomów choroby. Zarówno zapalenie oskrzeli, jak i płuc mogą mieć poważne następstwa.
W porę rozpoznane dają się łatwo wyleczyć. Najważniejsze to nie zwlekać z wizytą u lekarza, bo tylko on postawi prawidłową diagnozę i zaleci odpowiednie leki.

Leczenie objawowe
Przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli są przede wszystkim wirusy, zazwyczaj te same, które powodują katar.
Objawy infekcji to głównie silny, suchy i męczący kaszel.
Zapalenie oskrzeli stwierdza lekarz na podstawie osłuchania pacjenta i wywiadu. Choroba trwa ok. 10 dni, jeśli nie ma powikłań. Ponieważ jest to infekcja wirusowa, nie podaje się antybiotyków, gdyż są nieskuteczne. Trzeba natomiast pozostać w domu i wypoczywać. Można stosować leki, które złagodzą nieprzyjemne objawy: środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, syrop na kaszel (poleci je lekarz).

Antybiotykiem w bakterie
Blisko 40 proc. przypadków zapalenia płuc u dzieci i osób starszych spowodowane jest zakażeniem pneumokokami. Chorobę mogą jednak wywołać także wirusy lub grzyby.
Objawami bakteryjnego zapalenie płuc są: osłabienie, wysoka gorączka (często powyżej 40°C), która pojawia się nagle, dreszcze, zlewne poty, suchy kaszel, może też pojawić się duszność.
Wirusowe zapalenie płuc ma zwykle dwie fazy. Pierwsza to: bardzo wysoka temperatura, złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy i mięśni. W fazie drugiej pojawiają się suchy kaszel, duszność i silne bóle w klatce piersiowej.
W leczeniu bakteryjnego zapalenia płuc wywołanego przez pneumokoki stosuje się antybiotyki. Zaleca się też niepalenie, odpoczynek, picie dużej ilości płynów, zwalczanie gorączki i bólu opłucnowego lekami przeciwbólowymi. Kuracja trwa 7–10 dni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA