Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy i leczenie

Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy i leczenie fot. Fotolia
Wbrew powszechnej opinii zwyrodnienie kręgosłupa to nie wyłącznie problem osób starszych.
Marta Słupska / 05.07.2017 14:23
Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy i leczenie fot. Fotolia

Zwyrodnienie kręgosłupa polega na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu jego tkanek, które tworzą połączenia kręgów. Mogą się one pojawić w wyniku przebytego urazu, przeciążenia bądź deformacji kręgosłupa. Najczęściej problem ten pojawia się u osób, które przebywają w nienaturalnej pozycji przez dłuższy czas w ciągu dnia, na przykład podczas pracy. Jakie są objawy tego schorzenia i jak się je leczy?

Ból kręgosłupa – zdiagnozuj się! [interaktywna grafika]

Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy

Pierwsze objawy zwyrodnienia kręgosłupa pojawiają się zazwyczaj u osób starszych, ale nie jest to regułą – bywa, że choroba objawia się w młodym wieku, często już w okolicy 20. lub 30. roku życia.

Na początku zwyrodnienie kręgosłupa postępuje powoli i jest słabo dostrzegalne. Jego podstawowym objawem jest ból, który może być przewlekły lub ostry i nagły. Chorzy często czują też sztywność kręgosłupa po przebudzeniu i zwykle potrzebują trochę czasu, by go rozruszać.

Lokalizacja bólu zależy od tego, który odcinek kręgosłupa objęty jest zmianami zwyrodnieniowymi. Przykładowo zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego charakteryzuje się bólem promieniującym do dołków nadobojczykowych, stawu barkowego i szczytu pachy.

Jeśli zwyrodnienie dotyczy rdzenia kręgowego i nerwów, pacjenci czują drętwienie, mrowienie i osłabienie dolnej partii pleców, nóg oraz stóp.

Zwyrodnienie kręgosłupa – leczenie

Aby rozpocząć leczenie, konieczne jest postawienie diagnozy. Lekarz wykonuje więc badanie radiologiczne, a często także tomografię komputerową  lub rezonans magnetyczny. W leczeniu stosuje się fizjoterapię i niektóre formy aktywności ruchowej (poleca się na przykład jazdę na rowerze), nieoceniona jest także zmiana nawyków prowadząca do odciążania kręgosłupa, unikania jego przeciążania i wykonywania nagłych skłonów.

Brak leczenia w przypadku zmian zwyrodnieniowych może skutkować m.in.:

  • drętwieniem i brakiem czucia w kończynach,
  • silnymi bólami,
  • zmniejszeniem siły mięśni rąk i nóg,
  • inwalidztwem.

Kręgosłup to narząd, który – podobnie jak inne – zużywa się wraz z upływem lat i to głównie od nas zależy, jak szybko będzie postępować ten proces. W kontekście jego zdrowia niezwykle ważna jest profilaktyka, które pozwala uniknąć bólu i zwyrodnienia. Zwracajmy uwagę na ból pleców i reagujmy, jeśli się pojawi!

Boli cię kręgosłup? Wypróbuj te ćwiczenia!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!