Ból kręgosłupa – zdiagnozuj się! [interaktywna grafika]

Bolą cię plecy, ale nie wiesz, która cześć kręgosłupa sprawia ci problemy: szyjna, piersiowa czy lędźwiowa? Sprawdź na naszej interaktywnej grafice, czym grozi ból danego odcinka kręgosłupa i jak go zwalczyć!
Marta Słupska / 13.08.2015 09:10

Kręgosłup lędźwiowy Kręgosłup piersiowy Kręgosłup szyjnyDlaczego kręgosłup boli?

Kręgosłup zgina się w ciągu dnia nawet kilka tysięcy razy. Wbrew pozorom rzadko jest wyprostowany – wciąż przecież się po coś schylamy, zdarza się nam opierać o szafkę czy umywalkę, garbimy się i zapominamy o przeciąganiu. Kręgosłup nie zaznaje też odpoczynku w nocy – większość z nas śpi w nieodpowiednich pozycjach. W efekcie odczuwamy bóle pleców, które bywają na tyle uciążliwe i poważne, że nieraz kończą się zwolnieniem z pracy i poważnymi schorzeniami.

Zobacz też: Jak nie przeciążać kręgosłupa? Kilka praktycznych rad!

Kliknij i zlokalizuj swój ból kręgosłupa!

Aby odpowiednio zareagować i zwalczyć ból pleców, powinniśmy w pierwszej kolejności wyeliminować czynniki, które go powodują, a także ocenić, która część kręgosłupa "daje o sobie znać". Wówczas będziemy mogli przedsięwziąć kroki związane z profilaktyką i/lub leczeniem, by pozbyć się bólu i problemów z kręgosłupem.

Kliknij na grafice ten fragment kręgosłupa, którego ból odczuwasz. Dzięki temu sprawdzisz, czym charakteryzuje się dany odcinek kręgosłupa, jak o niego dbać i co robić, gdy sprawia problemy. Nauczysz się też, jak unikać bólu związanego z danym odcinkiem kręgosłupa.

Zobacz też: Prosty kręgosłup - 10 rad dla rodziców niemowlęcia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA