Objawy problemów z kręgosłupem - 7 nietypowych symptomów

Ból pleców fot. Fotolia
Niekiedy daje znać o sobie w sposób, który nawet dla naprawdę świetnego lekarza może stanowić nie lada zagadkę!
Agnieszka Czechowska / 06.07.2016 07:00
Ból pleców fot. Fotolia

Jeśli cierpisz na bóle głowy,  kłopoty ze wzrokiem, zaburzenia miesiączkowania, uciski w okolicy serca czy... uporczywe zaparcia i nie możesz zapanować nad tymi dolegliwościami, zastanów się w jakiej kondycji jest twój kręgosłup. Często bowiem to właśnie on w taki sposób daje znać o sobie. Wówczas zamiast szukać pomocy u okulisty, ginekologa czy kardiologa, trzeba będzie wybrać się do ortopedy.

Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z kręgosłupem?

1. Zaburzenia widzenia

Mroczki przed oczami, rozmyty obraz lub ból gałki ocznej może wywoływać  ucisk na nerwy spowodowany zmianami w kręgosłupie szyjnym.
Nasza rada: zacznij od wizyty u okulisty. Jeśli wykluczysz choroby narządu wzroku, zadbaj o szyjny odcinek kręgosłupa: korzystaj z poduszki ortopedycznej, jak najrzadziej schylaj głowę.

2. Ból klatki piersiowej

Może świadczyć o przeciążeniu odcinka piersiowego kręgosłupa np. na skutek długotrwałego unieruchomienia go w nachylonej pozycji. Dochodzi wówczas do podrażnienia nerwów.
Nasza rada: najpierw sprawdź, czy masz zdrowe serce. Nie garb się, nie schylaj  na prostych nogach, często zmieniaj pozycję ciała.

6 najczęstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej

3. Zaburzenia miesiączkowania

Bolesny okres mają często kobiety ze skręconą miednicą. Nieregularne miesiączki bywają zaś spowodowane tzw. hiperlordozą – kręgosłup w dolnej części jest bardziej zaokrąglony i uciska na macicę oraz jajniki.
Nasza rada: kilka razy dziennie przez około minutę stój przy ścianie idealnie wyprostowana. Często prostuj się siedząc na krześle  i splataj ręce z tyłu oparcia.

4. Ból i drętwienie nogi  

Ból i drętwienie nóg najczęściej wynika z przeciążenia odcinka lędźwiowego.
Nasza rada: podczas silnego bólu połóż się plecach z nogami zgiętymi lekko w kolanach. Nigdy nie obciążaj jednej strony kręgosłupa.  

5. Wzdęcia i zaparcia

Przeciążenia w części lędźwiowej kręgosłupa mogą prowadzić ucisku na nerwy układu pokarmowego. Stąd kłopoty.
Nasza rada: unikaj pochylania tułowia. Głowę myj pod prysznicem w wyprostowanej pozycji, bez schylania się nad wanną. Śpij na sprężystym materacu o średniej twardości.

3 najlepsze zioła na zaparcia

6. Drętwienie i bóle ręki  

Zwykle promieniują od barku albo łokcia w dół. Może temu towarzyszyć także  osłabienie czucia, problemy z chwytaniem drobnych przedmiotów. Wszystko to świadczy o przeciążeniach w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Nasza rada: chroń szyję – nie przytrzymuj telefonu ramieniem, śpij na profilowanej poduszce, która podtrzymuje kark.   

7. Bóle i zawroty głowy

Najczęściej są związane z odcinkiem szyjnym. Zwykle cierpią na nie osoby, które mają siedzącą pracę.
Nasza rada: Wyprostuj się, nie pochylaj nadmiernie głowy do przodu. Jeśli pracujesz przy komputerze, zadbaj, by monitor był na wprost twarzy, nie z boku. W pracy co jakiś czas poruszaj głową na boki, do tyłu. Rób przerwy sobie w pracy. 

4 kluczowe elementy prawidłowej postawy przy komputerze

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA