Jak zahamować artretyzm?

Jak zahamować artretyzm?
Artretyzm to postępująca choroba stawów. Leczenie zwyrodnienia stawów może zmniejszyć dolegliwości bólowych i spowolnić przebieg choroby. Co możemy zrobić, by hamować rozwój artretyzmu i niwelować dolegliwości bólowe? Jakie ćwiczenia, zabiegi i suplementy będą najlepsze w zwyrodnieniu stawów?
/ 15.10.2010 11:59
Jak zahamować artretyzm?

Choroba zwyrodnieniowa stawów wymaga podejmowania ciągłego leczenia.

Witamina C

Podstawowym elementem leczenia jest odciążenie miejsc chorych. Bardzo ważne jest przestrzeganie diety i redukcja wagi ciała. Dieta powinna być obfita w warzywa i owoce zawierające witaminę C. Witamina ta wpływa korzystnie na kości i stawy. Oprócz tego w niektórych owocach np. mango czy pomarańczach znajdują się karotenoidy, które powodują zmniejszenie stanu zapalnego stawów.

Ćwiczenia

Zalecane są codzienne ćwiczenia, które mają na celu zrelaksować mięśnie otaczające uszkodzone stawy. Pierwsze próby ćwiczeń powinny przebiegać pod kontrolą doświadczonego rehabilitanta, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń. Czasami zwyrodnieniu stawów towarzyszą zaburzenia budowy sylwetki. Jej korekcja podczas ćwiczeń może przynieść ulgę. Oprócz podstawowych ćwiczeń można zastosować żele przeciwzapalne lub ultradźwięki skierowane na zmienione stawy.

Glukozamina - budulec chrząstki

Obecnie na rynku polskim są dostępne preparaty glukozaminy. Jest to substancja, która jest uznana za pomocną w prawidłowym funkcjonowaniu chrząstki. Jej regularne przyjmowanie pomoże w odbudowie zniszczonej struktury chrząstki. Glukozamina wchodzi w skład chrząstki. Jest więc jej naturalnym budulcem. Podana w preparatach doustnych już po godzinie od jej przyjęcia jest obecna we krwi.

Każdy organizm wytwarza sobie tą substancję. Jednak wraz z wiekiem jest jej produkowane coraz mniej. Dlatego u osób chorych istotne jest jej uzupełnianie. Zalecane jest przyjmowanie 1500 mg tej substancji w dziennej dawce. Stawy będą dzięki temu miały wystarczającą ilość budulca do regeneracji chrząstki. Stawy będą mniej bolesne. 

Polecamy: Rentgen prawdę Ci powie

Zabiegi

Dodatkowo, by zahamować postęp choroby można stosować substancje przeciwzapalne. Korzystnie na zmiany zwyrodnieniowe stawów wpływają też zabiegi przy użyciu pijawek lekarskich.

Jeśli występują trudności w poruszaniu się chorzy mogą korzystać z wózków, chodzików czy lasek. Oczywiście nawet w tych przypadkach nie należy zapominać o ćwiczeniach. Leżenie i pozostawanie bez ruchu nasili tylko objawy choroby.

W zaawansowanych stanach zwyrodnieniowych stawów, gdy dolegliwości bólowe są bardzo nasilone i chory odczuwa bardzo duże trudności w poruszaniu się czasami jedynym skutecznym sposobem walki z chorobą jest wymiana stawu, czyli tak zwana alloplastyka. Najczęściej wykonuje się ją w stawach biodrowych lub kolanowych.

Czytaj także: Choroba zwyrodnieniowa stawów - rehabilitacja

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA