Zwyrodnienie kręgosłupa – leczmy je kompleksowo

Zwyrodnienie kręgosłupa – leczmy je kompleksowo

Chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa można leczyć farmakologicznie i/lub chirurgicznie. Ważne jest także, by zachować odpowiednią aktywność fizyczną. Aby skutecznie leczyć zwyrodnienie kręgosłupa, należy stosować kompleksowe działania lecznicze. Dowiedz się więcej!
/ 11.05.2011 13:06
Zwyrodnienie kręgosłupa – leczmy je kompleksowo

Gdy pojawia się ból

Pierwszym, najbardziej dokuczliwym objawem zwyrodnienia kręgosłupa jest ból. W jego leczeniu najczęściej stosowany jest paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo albo niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen, diklofenak, kwas acetylosalicylowy, indometacyna, piroksykam, ketoprofen, naproxen, sulindak, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Leki te mogą być podawane doustnie, doodbytniczo, dożylnie lub stosowane miejscowo na skórę pod postacią kremów, maści czy żeli.

Kremem i maścią

Jeżeli ból jest niewielki, czasem wystarczy zastosować żel, krem lub maść na bolące miejsce, a w przypadku bardziej nasilonych dolegliwości wskazane są doustne lub domięśniowe formy tych leków. Czasami niezbędne jest podanie leków opioidowych. Dobre działanie ma ketonal podany domięśniowo. U niektórych chorych stosuje się leki modyfikujące przebieg choroby takie jak suflasalazynę, D-penicylaminę, preparaty złota, leki immunosupresyjne (np. metotreksat). Powodują one jednak sporo działań niepożądanych i zalecane są tylko w pojedynczych przypadkach.

Polecamy: Na czym polega indywidualna terapia zwyrodnienia kręgosłupa?

Czasami bardzo dobre efekty lecznicze dają leki miorelaksacyjne (tetrazepam, tolperizon). Powodują one rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Wspomagająco zalecane są iniekcje witaminy B2, która jest niezbędna w dobrym działaniu systemu nerwowego.

Zabieg operacyjny

U niektórych pacjentów może być niezbędna operacja. W zależności od rodzaju choroby stosuje się: operacje korygujące ustawienie kości i powierzchni stawowych lub operacje wymieniające powierzchnie stawowe.

Zadbajmy o kręgosłup

Oprócz leczenia farmakologicznego i chirurgicznego ważne jest, by zredukować wagę ciała, wykonywać regularne ćwiczenia o umiarkowanym nasileniu. Wskazane jest spanie na twardym materacu. W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego często stosuje się kołnierze ortopedyczne stabilizujące kręgi szyjne. Jeśli zmiany zwyrodnieniowe są umiejscowione w odcinku lędźwiowym kręgosłupa dla niektórych chorych korzystne będzie założenie pasów ortopedycznych. Aby wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe, proces leczenia powinien być uzupełniony o profesjonalne zabiegi rehabilitacyjne. Zalecane są też masaże i ćwiczenia pod opieką fizykoterapeuty. Chorzy powinni codziennie wykonywać ćwiczenia o umiarkowanym natężeniu. Wskazane jest też wykonywanie ćwiczeń w odciążeniu, czyli na przykład w wodzie.

Czytaj także: Ćwiczenia na zwyrodnienie kręgosłupa – porada eksperta

Dla każdego chorego terapia powinna być dobrana indywidualnie, w zależności od nasilenia bólu i zmian zwyrodnieniowych uwidocznionych na zdjęciu rentgenowskim.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!