Domowy test na pasożyty. Jak samodzielnie wykonać badanie w kierunku zakażenia pasożytami?

domowy test na pasożyty fot. Adobe Stock, Wesley/peopleimages.com
Domowy test na pasożyty polega na samodzielnym zebraniu i oddaniu próbki do badania. Testy w kierunku zakażenia pasożytami wykonuje wiele placówek. Zestawy do pobrania materiału są dostarczane przez laboratoria po zamówieniu i opłaceniu usługi, albo można je kupić w aptece i dostarczyć osobiście do punktu diagnostycznego.
/ 26.03.2024 05:28
domowy test na pasożyty fot. Adobe Stock, Wesley/peopleimages.com

Pasożyty to żywe organizmy, które potrzebują żywiciela, aby przetrwać. Dlatego niektóre z nich atakują układ pokarmowy człowieka. Zazwyczaj do zarażenia dochodzi w wyniku spożycia pasożyta (w różnej postaci) wraz z zanieczyszczoną wodą, niemytymi owocami, warzywami lub niedogotowanym mięsem, a także z powodu niedostatecznej higieny rąk. 

Do najczęstszych pasożytów atakujących ludzki układ pokarmowy należą: owsiki, tasiemiec, lamblia oraz glista ludzka. Wykrycie ich stanowi nie lada problem, bo wyniki badań mogą dawać wynik fałszywie ujemny. Dlatego zwykle należy je powtórzyć. Jak samodzielnie przeprowadzić domowy test na pasożyty?

Spis treści:

  1. Czy istnieje domowy test na pasożyty?
  2. Kiedy warto wykonać domowy test na pasożyty?
  3. Domowy test na pasożyty  – jak pobrać materiał? 

Czy istnieje domowy test na pasożyty?

Domowe testy na pasożyty polegają na samodzielnym pobraniu materiału, który przekazuje się następnie do dokładniejszego badania mikroskopowego lub w kierunku obecności antygenów (badanie metodą immunoenzymatyczną). Materiałem jest kał lub wymaz z okolicy odbytu, który należy wysłać do laboratorium albo oddać we wskazane miejsce, zgodnie z instrukcją danej placówki. Jest wiele ośrodków wykonujących testy w kierunku obecności pasożytów przewodu pokarmowego. Wystarczy poszukać np. w swojej okolicy.

Badanie kału lub wymazu może wykazać obecność krwi, cysty, jaja lub pasożyty w dorosłej postaci, a także ich fragmenty. Na podstawie przesłanej próbki można również odkryć materiał genetyczny pasożyta, co również potwierdza zakażenie. Badanie mikroskopowe kału warto powtórzyć trzykrotnie w kilkudniowych odstępach w ciągu 10 dni. Daje to większą szansę na wykrycie parazytów. 

Kiedy warto wykonać domowy test na pasożyty?

Pomysł wykonania domowego testu na pasożyty nie bierze się zwykle znikąd, lecz z powodu pojawienia się objawów, które mogą wskazywać na zakażenie pasożytami. Wachlarz symptomów wywołanych obecnością intruzów w przewodzie pokarmowym jest bardzo szeroki, a objawy bywają nietypowe, lecz najczęściej wymieniane to: 

  • bóle brzucha,
  • utrata wagi,
  • biegunki,
  • nudności, a czasami wymioty,
  • nerwowość, pobudzenie,
  • problemy ze snem,
  • osłabienie,
  • bladość,
  • cuchnące stolce,
  • swędzenie odbytu przy owsicy,
  • wysypka.

Jak nietrudno się domyślić, objawy nie są zbyt specyficzne i mogą występować przy różnych problemach zdrowotnych. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci więcej badań. Objawy mogą mieć zupełnie inne przyczyny niż pasożyty, np. choroba wątroby, żołądka, nerek albo stres.

Domowy test na pasożyty – jak pobrać materiał?

Aby wykonać domowy test na pasożyty, powinieneś samodzielnie pobrać materiał do badania. Jest to niewielka ilość kału lub wymaz z odbytu pobrany za pomocą specjalnego przylepca. Próbki zawsze powinny być podpisane. W zarażeniach pasożytami przewodu pokarmowego największe znaczenie ma badanie mikroskopowe kału. 

Pobranie próbki kału:

  1. Stolec powinieneś oddać do czystego naczynia (np. na jednorazowy talerz), a następnie za pomocą dołączonej szpatułki pobrać z kilku miejsc i przełożyć do pojemnika (kupisz go w aptece). Wielkość próbki powinna wynosić około 1/3 pojemnika. 
  2. Pobrany materiał najlepiej od razu dostarczyć do badania. Można też przechować w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce do czasu dostarczenia.
  3. Zaleca się kilkukrotne pobranie kału do badania, zachowując odstęp ok. 2-3 dni. To daje większe szanse na wykrycie pasożytów.

Pobieranie wymazu w kierunku owsicy:

  1. Wymaz powinien być pobrany z powierzchni skóry i błony śluzowych okolicy odbytu, rano przed wypróżnieniem oraz umyciem.
  2. Naklej bezbarwną taśmę celofanową na odbyt i dociśnij palcem.
  3. Delikatnie odklej taśmę od skóry i naklej równomiernie na szkiełko dołączone do zestawu do badania w kierunku obecności owsików.
  4. Dostarcz materiał jak najszybciej do punktu diagnostycznego. 

Tego rodzaju domowe testy na podstawie próbki kału wykonuje się w przypadku podejrzenia zakażenia: owsikami, glistą ludzką, tasiemcem, przywrami, węgorkiem jelitowym oraz tęgoryjcem dwunastnicy. Sprawdź też, czy zgrzytanie zębami u dzieci to oznaka obecności pasożytów.

Czytaj także:
Babcine sposoby na pasożyty w organizmie
Badanie na pasożyty z krwi - co wykrywa i jak interpretować wyniki
Ten rosyjski sposób wymiata pasożyty z organizmu. Wystarczy 6 dni, aby usunąć robaki z jelit i nie tylko
Jak stosować liść laurowy na pasożyty? Przepis na wywar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA