W jakich chorobach pasożytniczych wykonuje się badania kału?

W jakich chorobach pasożytniczych wykonuje się badania kału?

Badanie kału, czyli badanie koproskopowe jest bardzo często wykonywane w diagnostyce chorób parazytologicznych. W przypadku, jakich pasożytów się je wykonuje? O czym świadczą wyniki?
/ 25.10.2010 15:46
W jakich chorobach pasożytniczych wykonuje się badania kału?

Badanie kału ma bardzo duże zastosowanie w diagnostyce chorób pasożytniczych. Pasożyty podczas swojego rozwoju osiągają różne formy. W poszczególnych stadiach mogą one bytować w organizmie człowieka lub innych zwierząt. Badanie koproskopowe pozwala wykryć zarówno dorosłe osobniki, larwy i jaja robaków jak również trofozoity i cysty pierwotniaków.

Główne zasady badania koproskopowego

Badanie kału powinno być wykonane przed rozpoczęciem leczenia. Aby wynik był miarodajny badanie należy powtórzyć 3 razy w odstępach 3-4 dni. Najlepiej, jeśli badanie zostanie przeprowadzone jak najszybciej po pobraniu próbki. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe, pobrany materiał należy przechowywać w temperaturze 2-8ºC, ale nie dłużej niż 24h. Kał powinien być pobrany do suchego i czystego pojemnika, nie musi on jednak być sterylny.

Na jakie pasożyty?

Badanie koproskopowe wykonuje się w przypadku podejrzenia zakażenia: pierwotniakami przewodu pokarmowego (giardia, ameba jelitowa), glistą ludzką, owsikiem, niektórymi gatunkami tasiemca (tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki), przywrami (schistosoma, motylica wątrobowa), węgorkiem jelitowym czy tęgoryjcem dwunastnicy.

Polecamy: Czy mogę być zarażony pierwotniakiem?

Metody badania kału

Są różne metody badania kału. Badanie makroskopowe ma na celu poszukiwanie całych robaków lub ich dużych fragmentów. Wykorzystywane jest np. w diagnostyce owsicy czy glistnicy oraz zakażeniach niektórymi tasiemcami. Techniki mikroskopowe obejmują: wykonanie preparatów z rozmazów, metody zagęszczania kału. Pozwalają wykryć różne formy rozwojowe parazytów np. jaja robaków, cysty i trofozoity pierwotniaków.

Tzw. larwoskopia to izolowanie i hodowla larw ( np. węgorka jelitowego). Metody immunologiczne umożliwiają wykrycie antygenów powierzchniowych lub koproantygenów pasożyta. Mogą być również używane bardziej skomplikowane metody molekularne, które ujawniają DNA np. entameby czy cryptosporidium.

„Jestem zakażony czy nie?” – wyniki

Wyniki badania koproskopwego otrzymuje się po 2-3 dniach. Wyjątkowo można uzyskać je szybciej( w ciągu 24h) w przypadku badań w kierunku owsików lub giardii. Wynik dodatni badania będzie potwierdzał rozpoznanie. Niestety badanie koproskopowe wykrywa tylko ok. 1/3 inwazji. Z tego powodu wynik ujemny bywa wątpliwy i nie wyklucza on całkowicie choroby pasożytniczej. Możliwe jest, że po prostu liczba organizmów pasożytujących w ciele człowieka jest za mała, aby wykryć je w kale. Często, więc w przypadku wątpliwości, zleca się powtórzenia badania lub wykonanie innych, dodatkowych. Badanie kału jest często wykonywane podczas diagnostyki parazytologicznej. Warto, więc pamiętać: w wykryciu, jakich pasożytów jest ono przydatne, jak prawidłowo pobierać materiał do badań i jak interpretować wyniki.

Zobacz też: Chyba mam owsiki - jak potwierdzić zakażenie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!