Jak stosować liść laurowy na pasożyty? Przepis na wywar

liść laurowy na pasożyty fot. Adobe Stock, Дмитрий Сидор
Liść laurowy nie należy do roślin często polecanych na pasożyty. Stosuje się w tym celu raczej takie naturalne środki jak pestki dyni, piołun, czosnek, wrotycz czy ocet jabłkowy. Jeśli zdecydujemy się przetestować liść laurowy na pasożyty, to można go przyjmować w postaci wywaru. Kuracja nie powinna jednak trwać dłużej niż 3-5 dni. Nie należy stosować jej u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących.
/ 02.02.2023 05:47
liść laurowy na pasożyty fot. Adobe Stock, Дмитрий Сидор

Liść laurowy, czyli liść wawrzynu szlachetnego (łac. Laurus nobilis), to przede wszystkim przyprawa, ma jednak też właściwości terapeutyczne. Niektórzy polecają liście laurowe na zakażenie pasożytami. Czy to dobry środek na robaki?

Spis treści:

  1. Liść laurowy na pasożyty - czy działa?
  2. Wywar z liści laurowych na pasożyty - przepis
  3. Co stosować na pasożyty?
  4. Kiedy udać się do lekarza?

Czy liść laurowy działa na pasożyty?

Niestety brakuje badań na temat skuteczności liści laurowych w zwalczaniu najczęściej atakujących człowieka pasożytów, takich jak np. owsiki, tasiemiec, glista czy lamblia. Szczątkowe dane pochodzące z prac naukowców pokazują, że liście laurowe mogą mieć właściwości przeciwpasożytnicze, ale jest to zagadnienie wymagające dalszych badań.

Wiemy na ten temat niewiele. Badacze z University of Mississippi dowiedli m.in., że ekstrakt z liści i gałązek laurowych niszczył pasożyty z gatunku Leishmania donovani, które powodują leiszmaniozę skórną. Działał też zabójczo na świdrowca (pasożytniczy pierwotniak atakujący ludzi i zwierzęta).

Inne badania wskazujące na silne właściwości liści laurowych, dowodziły skuteczności w zwalczaniu dorosłych osobników i larw kleszczy bydlęcych oraz roztoczy. Doświadczenia były przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, dlatego trudno je przełożyć na naturalne środowisko i zastosowanie liści laurowych w domowym leczeniu. 

W medycynie tradycyjnej liście laurowe stosowane są na różne dolegliwości od dawna. Głównie na choroby stawów (reumatyzm, dnę moczanową), choroby skóry oraz dolegliwości trawienne. Właściwości liścia laurowego to przede wszystkim działanie:

  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwwirusowe,
  • łagodnie przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne,
  • ściągające,
  • przeciwutleniające,
  • napotne,
  • moczopędne,
  • uspokajające,
  • stymulujące układ odpornościowy.

Jest to silnie działająca roślina, dlatego kuracja z jej zastosowaniem powinna być krótkotrwała. Przyjmowanie dużych ilości liści laurowych lub długotrwałe działa toksycznie na organizm. 

Jak stosować liść laurowy na pasożyty? Przepis na wywar

Liść laurowy na pasożyty można stosować jako wywar do picia. Bardzo łatwo go przygotować.

  1. Opakowanie suszonych liści laurowych (6 g) drobno pokrusz.
  2. Gotuj pokruszone liście laurowe przez 5-10 minut w 1,5 szklanki wody.
  3. Przecedź powstały napój przez gazę.
  4. Gotowy wywar pij małymi porcjami w ciągu dnia. Możesz pić też dwa razy: rano i wieczorem.

Kuracja przeciwpasożytnicza powinna trwać maksymalnie 3-5 dni.

Co stosować na pasożyty? 

Przede wszystkim w razie podejrzenia zakażenia pasożytami, trzeba udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Lekarz może przepisać środki farmakologiczne. Wspomagająco można sięgnąć po domowe metody. W związku z tym, że działanie liści laurowych na pasożyty jest słabo poznane i nie jest to też metoda często polecana, można wypróbować bardziej popularne "babcine" sposoby na pasożyty

  • Pestki dyni – 2 łyżki świeżych pestek bez łypin należy zjeść na czczo. Zawarta w nich kukurbitacyna może zwalczać pasożyty. Stosuje się też czasami olej z pestek dyni.
  • Piołun – działa toksycznie, ale może też szkodzić człowiekowi, trzeba stosować ostrożnie, unikać u dzieci, przestrzegać dawek i zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi.
  • Wrotycz – stosuje się w postaci naparu, również może działać szkodliwe na człowieka, dlatego nie powinno się podawać tego ziela dzieciom. Należy przestrzegać dawkowania i poznać skutki uboczne.
  • Ocet jabłkowy – należy pić szklankę wody z łyżką octu po głównych posiłkach przez kilka dni.
  • Kwaśna dieta – to jeden z tradycyjnych sposobów na pasożyty. Należy włączyć do diety kiszonki, jogurt naturalny, ponieważ według niektórych opinii robaki nie tolerują kwaśnego środowiska.
  • Nasiadówki – mogą łagodzić objawy związane z zakażeniem pasożytami, takie jak swędzenie odbytu przy owsikach. Do wanny z niewielką ilością ciepłej wody należy dodać mocny napar z rumianku i siedzieć w wodzie przez kilka minut.

Liść laurowy na pasożyty – kiedy trzeba udać się do lekarza?

Gdy dokuczają nam niepokojące objawy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku infekcji pasożytniczej o zaawansowanej chorobie świadczą:

  • chudnięcie,
  • biegunki, 
  • brak apetytu, 
  • zmęczenie.

Gdy się pojawiają, należy zapisać się na wizytę. Jeśli objawy są nasilone, również koniecznie trzeba udać się do lekarza. 

Źródła:
Batool S, Khera RA, Hanif MA, Ayub MA. Bay Leaf. Medicinal Plants of South Asia. 2020:63–74. doi: 10.1016/B978-0-08-102659-5.00005-7,
Ranjith W. Dharmaratne i inni, Antifungal and antiparasitic activities of Laurus nobilis (bay leaves), doi: 10.1055/s-0035-1556295,
Damiani N, Fernández NJ, Porrini MP, Gende LB, Álvarez E, Buffa F, Brasesco C, Maggi MD, Marcangeli JA, Eguaras MJ. Laurel leaf extracts for honeybee pest and disease management: antimicrobial, microsporicidal, and acaricidal activity. Parasitol Res. 2014 Feb;113(2):701-9. doi: 10.1007/s00436-013-3698-3,
Carla Maria Mariano Fernandez, Essential oil and fractions isolated of Laurel to control adults and larvae of cattle ticks, doi: 10.1080/14786419.2018.1495637.

Czytaj także:
Domowe sposoby na owsiki u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży. Jak się pozbyć owsików?
Tasiemiec uzbrojony - jak można się zarazić? (objawy, zagrożenia)
Lamblia (giardioza, lamblioza) - objawy, drogi zakażenia, leczenie, profilaktyka
Glista ludzka - jak można się zarazić, objawy, leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA