Charakterystyczną cechą wirusa brodawczaka ludzkiego jest to, że przez długi czas od zarażenia nie daje żadnych objawów. Te pojawiają się zwykle, jak rozpocznie się proces nowotworowy. Wtedy jednak stan chorego jest już zaawansowany i wymaga szybkiego leczenia. Wirus HPV najlepiej jest wykryć jak najszybciej. Jakie badanie to umożliwia?
Czym jest wirus HPV?
Wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papillomavirus), czyli HPV, to wirus z rodziny papillomawirusów. Istnieje w około stu typach – niektóre z nich powodują łagodne zmiany na skórze (brodawki, kurzajki), inne zaś mogą wywoływać nowotwór szyjki macicy. Można się nim zarazić przede wszystkim podczas kontaktu seksualnego, także w czasie seksu analnego. Do zakażenia może też dojść w trakcie porodu, gdy matka zaraża dziecko.
Wirus HPV u większości osób występuje w fazie latencji – układ immunologiczny sprawia, że wirus jest utajony, a po pewnym czasie zakażenia samo ustępuje. Z wiekiem odporność jednak maleje, a wirus może się rozwijać.
Jak więc rozpoznać, że jesteśmy jego nosicielami? Jakie badania wskazują na to, że zostaliśmy zakażeni?
Jak wykryć wirusa HPV?
Jeśli chcemy sprawdzić, czy jesteśmy nosicielkami wirusa HPV, powinnyśmy udać się do ginekologa. Specjalista powinien wykonać badanie cytologiczne, które wykrywa podejrzane zmiany. Uważa się jednak, że nie jest to najdokładniejszy sposób na wykrycie wirusa brodawczaka ludzkiego – nie wykrywa wielu infekcji, które są przez niego powodowane. Jaki sposób jest więc polecany?
Dużo bardziej miarodajne jest badanie genetyczne, które identyfikuje DNA wirusa HPV. Wykrywa 13 jego typów. Zdecydowanie warto je wykonać – mimo iż wirusa nie da się w pełni wyleczyć, to świadomość, że dana osoba jest jego nosicielem, może znacząco wpłynąć na zapobieganie rozwoju raka szyjki macicy w przyszłości.
Test HPV – dla kogo?
Szczyt zakażeń HPV przypada na okres pomiędzy 15. a 25. rokiem życia – kobietom i mężczyznom w tym wieku zaleca się wykonanie testu na obecność wirusa. Poleca się zrobić go także:
- w ciąży,
- gdy męczą nas nawracające stany zapalne dróg rodnych lub zapalenia żołędzi/napletka,
- gdy chcemy zweryfikować nieprawidłowy wynik cytologii,
- podczas badań przesiewowych,
- po zakończeniu leczenia dysplazji szyjki macicy i raka szyjki macicy.
Polecamy:
Odpowiada za ponad 90% przypadków raka szyjki macicy. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o wirusie HPV!
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) – poradnik
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!