Wirus HPV fot. Fotolia

WIRUS HPV (brodawczaka ludzkiego) = objawy, leczenie, szczepionka

Większość z nas ma lub będzie miała styczność z tym wirusem. U części doprowadzi do złośliwego raka szyjki macicy. Co trzeba wiedzieć o HPV?
Marta Wilczkowska / 18.04.2017 08:27
Wirus HPV fot. Fotolia

Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju kłykcin kończystych, raka szyjki macicy, sromu i prącia. Przenoszony jest drogą płciową. Jednym z objawów przewlekłego zakażenia HPV (zarówno u mężczyzn i u kobiet) jest rozwój kłykcin kończystych. Nie istnieje lek przeciwko wirusowi, jednak można skorzystać ze szczepień przeciwko HPV 16/18. Aby upewnić się, czy nie jesteś zarażona, pamiętaj o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych.

Wirus HPV - co to jest?

Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, brodawczak, HPV, Human Papilloma Virus) to wirus z rodziny papillomawirusów, w której skład wchodzi ponad 100 rodzajów tego wirusa. Efekt infekcji nimi może być różny:, w zależności od typu wirusa: od łagodnych zmian skórnych jak kurzajki i brodawki (typ 1 i 2), poprzez kłykciny kończyste (typ 6, 11, 42, 43, 44), na nowotworach złośliwych szyjki macicy (np. typ 16 i 18), sromu, prącia a czasem części gardła kończąc.

Wirus HPV przenosi się najczęściej drogą płciową podczas stosunku bez użycia prezerwatywy (zarówno klasycznego, jak i oralnego czy analnego). Szacuje się, że większość dorosłych osób miała styczność z tym wirusem, jednak nie u wszystkich doprowadza on do rozwoju zmian nowotworowych.

Objawy zarażenia wirusem HPV u mężczyzn i u kobiet

Początek infekcji wirusem HPV przebiega bezobjawowo. W większości przypadków organizm jest w stanie sam pokonać wirusa, przez co chory może nie być świadomy przebytej infekcji. Jeśli tak się nie stanie, może dojść do zakażenia przewlekłego. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, objawem przewlekłej infekcji HPV są brodawki (kłykciny kończyste) na wargach sromowych, pochwie, odbycie lub penisie. Twoją uwagę powinny zwrócić też upławy, bóle w dolnej części brzucha i/lub podczas stosunku.

Na czym polega leczenie zarażenia wirusem HPV?

Niestety medycyna nie dysponuje jeszcze skutecznym lekiem przeciwko wirusowi HPV. Leczenie polega na usunięciu brodawek i kłykcin oraz obserwacji rozwoju zakażenia. Nie gwarantuje to jednak wyleczenia, dlatego tak ważne jest monitorowanie zakażenia podczas regularnych badań kontrolnych. 

Jakie badanie pozwoli wykryć infekcję HPV?

Podstawowym badaniem pozwalającym zdiagnozować zarażenie HPV jest cytologia. W przypadku, gdy w badanym wycinku zostanie stwierdzona obecność zmienionych komórek, wskazane jest wykonać badanie PCR. Test ten z dużą czułością wykrywa DNA wirusa oraz pozwala na określenie jego typu.

Czy szczepionka przeciw HPV ochroni cię przed infekcją?

Na runku dostępna jest szczepionka przeciw wirusowi HPV 6/11/16/18. Podaje się ją w 3 dawkach, co kilka miesięcy kolejna, w przeciągu 6 miesięcy. Szczepienie może zrobić zarówno lekarz jak i pielęgniarka. Cena szczepionki (3 dawki) przeciwko HPV to ok. 1200-1500 złotych. Zaleca się, żeby wykonywać szczepienie u dziewczynek, które nie współżyły, jednak sam akt współżycia nie musi oznaczać zarażenia, nie jest więc bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia.

Szczepionki przeciw HPV wykazują się ogromną skutecznością, dając nadzieję na zmniejszenie liczby zachorowań na kłykciny kończyste, raka szyki macicy i inne choroby, które wywołuje.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)